BiH

Ministarstvo pravde RS probilo budžet za četiri miliona KM

Ministarstvo pravde RS probilo budžet za četiri miliona KM
Ministarstvo pravde RS probilo budžet za četiri miliona KM
Fena

BANJALUKA - Ministarstvo pravde Republike Srpske (RS) „probilo“ je dozvoljeni budžet za gotovo četiri miliona KM u prošloj godini, a zbog tog i drugih propusta u radu od revizije su dobili mišljenje s rezervom.

U tom resoru Vlade RS nisu štedjeli, pa ni na rashodima po osnovu utroška energije, komunalnih i komunikacionih sredstava, gdje je Glavna služba za reviziju javnog sektora utvrdila prekoračenje troškova od govotovo milion KM.

Više od dozvoljenog trošeno je i za režijski materijal, tekuće održavanje, dok je, između ostalog, na rashodima za stručne usluge potrošeno čak 1.248.173 KM više u odnosu na rebalans budžeta za resor Ministarstva pravde RS.

Po nalazu revizije, stvarno izvršenje budžeta najmanje je za 3.984.386 KM više u odnosu na rebalans budžeta.

Odstupanje potrošnje u odnosu na raspoloživa sredstva nije u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu RS.

Međutim, to nije jedino kršenje zakona u resoru koji je zadužen za poštivanje zakona.

Tako je, primjera radi, u Osnovnom sudu BanjaLuka utvrđeno neprimjenjivanje Zakona o javnim nabavkama i pojedinačna odstupanja od procedura propisanih tim zakonom.

Revizija je utvrdila da je Centru Vlade RS za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih odobren iznos od 276.392 KM za ugovore o djelu zaključene s fizičkim osobama koje su angažovane na unosu i sređivanju dokumentacije po projektu „Podrška za istraživanje, dokumentovanje i analizu“.

Projekt ima oznaku „tajno“, a u okviru njega su sklopljeni i ugovori o djelu s fizičkim osobama iz inostranstva čije pojedinačne vrijednosti iznose 10.000 KM mjesečno.

Glavna služba za reviziju javnog sektora je utvrdila i da je neprofitna organizacija „Istorijski projekat Srebrenica“ dostavila zahtjev za dodjelu sredstava u iznosu 200.000 KM.

Međutim, revizori navode da, prema dostavljenom izvještaju o radu za 2013. godinu, nije moguće uspostaviti dosljednu vezu između planiranih i realizirOVANIH aktivnosti te organizacije koju vodi Stefan Karganović.

Konačan izvještaj o realizaciji finansijskog plana za „Istorijski projekat Srebrenica“ nije dostavljen, ali su reviziji prezentovani izvještaji za period 1.januar-15.decembar 2013. godine.

Od doznačenih 88.650 KM, prema dostavljenim izvještajima, utrošeno je: 28.713  za zakup, 28.327  za putovanja i smještaj; 19.180  za stručne usluge; 5.827 za bruto naknade van radnog odnosa; 2.843  za komunikacione usluge i 3.760 KM za sve ostale rashode.

Najčitanije