SARAJEVO - Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo učiniće sve da zabrani održavanje seansi Mekija Torabija, samozvanog iscjelitelja iz Maroka, u Olimpijskoj dvorani "Zetra", izjavio je juče Zlatko Vuković, kantonalni resorni ministar.
Vuković je najavljeno ponovno održavanje Torabijevih seansi u "Zetri" okarakterisao kao "bruku za Sarajevo".
"Prije bilo kakvih pružanja ljekarskih usluga potrebno je da se za to dobije dozvola Ljekarske komore KS, što u slučaju s Torabijem nije ni prošle godine učinjeno. Ministarstvo će učiniti sve da se ova bruka ponovo ne dešava u Sarajevu. Poslaćemo inspekcije koje će zabraniti sve što nije po zakonu. Mislim da te seanse treba zabraniti. To nema nigdje u svijetu", kazao je Vuković.
Asad Sabo, Torabijev menadžer, za "Nezavisne" je potvrdio da je s Javnim preduzećem "ZOI 84", koje gazduje "Zetrom", potpisao ugovor, te da će Torabi već od ovog četvrtka početi sa seansama u ovoj dvorani.
Sabo tvrdi da on i Torabi ni prošle godine nisu kršili bilo kakav zakon BiH tokom organzovanja dvomjesečnih seansi u "Zetri".
"Zbog velikog interesa ljudi koji su tražili dolazak Torabija, mi smo se odazvali. Dogovorili smo s preduzećem 'ZOI 84' i od 16. juna ponovo počinju seanse. Dozvolu od Ljekarske komore nismo tražili jer Torabi ne vrši medicinske usluge nego humanitarni rad, a za to nisu potrebne dozvole", kazao je Sabo.
Na upit da li Torabi, ukoliko ne pruža ljekarske usluge, uopšte liječi osobe koje dolaze na njegove seanse, Sabo nije dao direktan odgovor.
"Ljudi nama dobrovoljno dolaze i Torabi nema nikakvog profita. Ukoliko nam se otkaže gostoprimstvo mi ćemo se pokupiti i otići", kazao je Sabo, istakavši da je takvih slučajeva bilo i u drugim državama.
Fahrudin Kulenović, predsjednik Ljekarske komore KS, podsjeća da je Komora i ranije tražila zabranjivanje ovih seansi.
"Ovo je čista prevara napaćenog naroda. Torabi od nas nije tražio, a ne bi ni dobio dozvolu za takav rad. Pitam se zašto ovakve seanse ne pravi u Austriji, Njemačkoj ili drugim zemljama. Ovdje se radi o klasičnoj sprezi politike i privrede. Naplaćuje se ulaz, parking, na tim seansama se prodaju milioni boca vode. Sve bi to neko trebalo da zabrani, ali naši političari su navikli da varaju narod, tako da narod varaju i ostali", negodovao je Kulenović.
Iz "ZOI 84" su potvrdili da su sklopili ugovor s Torabijem da on dvoranu "Zetra" koristi za svoje navodno iscjeliteljske tretmane.
"Mi nemamo ništa s tim koju će on vodu i na koji način prodavati. Mi smo iznajmili dvoranu 'Zetra'. Nije to klasični najam već ćemo naplaćivati karte za ulaz", kazala je Muamera Šehić, glasnogovornica "ZOI 84", istakavši da ovo javno preduzeće ne mora od Vlade KS tražiti dozvolu za iznajmljivanje dvorane ni u ovakvim slučajevima.
Meki Torabi, samozvani iscjelitelj, je u oktobru i novembru prošle godine održavao seanse u "Zetri" kada ga je posjetilo na stotine hiljada ljudi, od kojih su mnogi bili bolesnici.
Torabi tvrdi da posjeduje nadljudske sposobnosti i da zahvaljujući svojoj energiji liječi mnoge bolesti.
Marokanski iscjelitelj tvrdi da energiju dobija s pet planeta i od bića koja liče na kornjače. Tokom njegovih seansi on energiju usmjerava na vodu, tako da su tokom prošlogodišnjih seansi prodate ogromne količine flaširane vode "Sarajevske pivare".
Tokom svog prošlogodišnjeg boravka u BiH Torabija je primio i bivši premijer Federacije BiH Mustafa Mujezinović, koji mu je zahvalio na angažmanu u BiH.