BiH

Mještani i dalje dovoze smeće

Nikolina Dušanić

KNEŽEVO/SKENDER VAKUF Iako je započelo uklanjanje najveće divlje deponije u BiH, tri kilometra od Kneževa/Skender Vakufa, mještani nastavljaju da na istom mjestu odlažu smeće.

`Neshvatljivo je da lokalna zajednica i dalje bez ikakve kontrole ovdje odlaže smeće. Obavijestiću Vladu RS da se ne poštuje memorandum koji je potpisan sa Evropskom komisijom`, rekao je Zdravko Begović, pomoćnik ministra za ekologiju RS, prilikom jučerašnjeg obilaska radova na deponiji.

Neodgovorni mještani ugrožavaju uklanjanje deponije, za šta je Evropska komisija obezbijedila 1.044.000 evra.

Pripreme za uklanjanje deponije su skoro okončane izgradnjom puta do deponije. Ostalo je još da se riješe neki tehnički problemi, a nakon toga treba da se izoluje teren i napravi pregradna grana gdje će otpad biti zatrpan.

Dio radova izvodiće preduzeće `Eko-euro tim` iz Banjaluke. Zoran Vučenović, direktor ovog preduzeća, objasnio je da će postaviti vodonepropusnu foliju, geotekstil i šljunak, a potom na tom mjestu zatrpati otpad.

`Time će otpad biti izolovan od podloge i potoka koji protiče kroz samu deponiju`, kaže Vučenović.

Ranije procjene govorile su da se na deponiji nalazi oko 100.000 kubika otpada, međutim, nakon početka radova ispostavilo se da je otpada duplo više.

Ivan Hazanovak, vlasnik i projektant preduzeća HISS iz Slovenije, koje je izvodi radove, kazao je da nisu imali geodetski snimak zbog čega je došlo do problema koje nastoje prevazići.

`Uprkos tome polugodišnji rok za završetak radova biće ispoštovan`, kaže on.

Ubuduće otpad iz Kneževa/Skender Vakufa odvoziće se na regionalnu deponiju u Ramiće kod Banjaluke. U opštinskoj Komunalnoj policiji kazali su da se i ranije pokušavalo da smeće voze u Ramiće, ali da su odustali zbog velikih troškova.

Najčitanije