BANJALUKA - Haris Silajdžić, član Predsjedništva BiH, teško je uvrijedio BiH otkazivanjem usluga bh. ambasade u Velikoj Britaniji, a razlozi za takav njegov potez su činjenice da je ambasadorka u Londonu iz reda srpskog naroda i da ona dolazi iz RS.
Izjavio je to Mladen Ivanić, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH i bivši ministar inostranih poslova u Savjetu ministara BiH.
`Silajdžićev postupak nije uobičajen, ali i u vrijeme mog mandata se dešavalo da neka delegacija otkaže usluge naše ambasade. Kad god je to dolazilo iz RS, izvrgnuto je ruglu i doživjelo je strahoviti cirkus u medijima u Sarajevu. To je bilo osporavano, korišteno za kritiku ponašanja RS i tretirano kao najveća moguća uvreda BiH`, rekao je Ivanić, dodajući da smatra da to isto sada važi i u slučaju gospodina Silajdžića.
Član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić prilikom posjete Londonu odbio je da koristi usluge diplomatskog predstavništva BiH u Velikoj Britaniji, što je potvrdila i ambasador Tanja Milašinović.
Ivanić je rekao da se taj diplomatski skandal ne bi desio da je ambasador neko iz Silajdžićeve partije ili iz reda Bošnjaka. Kaže da to dovoljno govori o Silajdžićevom odnosu prema BiH i pokazuje da on sam ne vjeruje u BiH. Ivanić smatra da su paralelni mehanizmi uvijek građeni iz Sarajeva, te da je ovo najbolji primjer paralelnog djelovanja.
Komentarišući pismo koje je aktuelnom ministru inostranih poslova BiH Svenu Alkalaju uputilo holandsko udruženje Bošnjaka `Bosniaks Stichting Most`, u kome se kritikuje rad ambasadorke BiH u Velikoj Britaniji Tanje Milašinović, Ivanić je rekao da su i njemu, dok je bio ministar, stizala reagovanja raznih udruženja.
`Oni sebi uzimaju za pravo da ocjenjuju rad ambasadora. To apsolutno nema smisla, pogotovo kada su u pitanju jednonacionalna udruženja, jer su ona po pravilu uvijek kritična samo prema ambasadorima iz reda srpskog naroda`, rekao je Ivanić, ističući da to dovoljno govori o opštoj radikalizaciji prilika, ali da se na to ne treba previše obazirati.