BANJALUKA - Haris Hrle, novi bh. ambasador u Saudijskoj Arabiji, kojeg je na ovu funkciju početkom maja imenovao Bakir Izetbegović, bošnjački član Predsjedništva BiH, još nije dobio agreman kojim bi ga zvanični Rijad prihvatio za ambasadora, saznaju "Nezavisne".
Ukoliko se, naime, desi da Hrle ne bude "potvrđen" za ambasadora u ovoj ključnoj bliskoistočnoj državi za BiH, to bi bio drugi Izetbegovićev kandidat koji je dobio odbijenicu kralja Abdulaha, što bi, pak, predstavljalo diplomatski skandal te bi takav razvoj događaja nesumnjivo uzkorkovao usložnjavanje odnosa između BiH i Saudijske Arabije.
BiH u bogatoj Arabiji, inače izdašnom donatoru i ozbiljnom investitoru, već punih devet mjeseci nema ambasadora, a bh. misija radi na razini otpravnika poslova sa svega tri zaposlena, od kojih su dvoje (vozač i sekretarica) lokalno osoblje! Situacija je ozbiljnija tim prije jer je posljednjih mjeseci bio pojačan interes ulagača i investitora iz ove države u BiH.
Zvanični Rijad nikada nije uručio agreman Ahmedu Haliloviću, prethodnom Izetbegovićevom kandidatu, niti je obrazložio razlog svog odbijanja. Prema uobičajenoj diplomatskoj praksi, ukoliko zemlja domaćin zateže sa davanjem agremana duže od dva ili tri mjeseca, to automatski predstavlja signal državi da je njen diplomata nepoželjan, a zemlja domaćin nije dužna dati bilo kakvo obrazloženje. I u slučaju Ahmeda Halilovića nije poznato zašto nije prihvaćen, osim što se zna da je on nekadašnji bh. ambasador u Iranu te brat mnogo poznatijeg Nezima ef. Halilovića Muderisa, imama džamije Kralj Fahd u Sarajevu, pa je ova odbijenica predstavljala i svojevrsnu poruku samom Izetbegoviću.
No, sve je ovo odraz stanja koje trenutno vlada u dijelu bh. diplomatije i Ministarstvu vanjskih poslova (MVP) BiH.
Nebojša Regoje, načelnik Službe za informisanje, prema vlastitim riječima, nije ni znao da je Hrle imenovan. Na naša pitanja o razlozima zbog kojih Hrle ni nakon četiri mjeseca nije dobio agreman dobili smo odgovor nakon "unutrašnjih konsultacija". Međutim, stav MVP BiH čudi, s obzirom na to da su mediji već objavili informaciju da je Haris Hrle imenovan za ambasadora na sjednici Predsjedništva BiH 8. maja.
"Ministarstvo inostranih poslova ne može potvrditi niti demantovati bilo čije imenovanje za ambasadora BiH od strane Predsjedništva BiH do trenutka kada je od zemlje primateljice odobren agreman. Tako i u ovom slučaju, MIP BiH ne može niti potvrditi niti demantovati da je od strane Predsjedništva Bosne i Hercegovine donijeta odluka o imenovanju ambasadora BiH u Saudijskoj Arabiji", navedeno je u odgovoru iz MVP-a BiH.
Sam Hrle, koji je široj javnosti poznat kao bh. ambasador u Beču u vrijeme afere "Divjak", a intimnijem krugu kao zet Bisere Turković, bh. ambasadorice u Briselu i dugogodišnjeg kadra SDA, nije bio raspoložen za izjave.
"Nemam komentar, negdje se na agreman čeka i toliko, a negdje i duže", kratko nam je odgovorio Hrle.