BiH

Mun: Osigurati održivi povratak

Mun: Osigurati održivi povratak
Mun: Osigurati održivi povratak
Fena, Foto Klix.ba

SARAJEVO - Treći i posljednji put kao američki ambasador u Bosni i Hercegovni danas je u Potočare na obilježavanje 18. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici došao Patrik Mun, kako bi stajao uz porodice žrtava genocida, sa Srebreničanima, kao i sa njihovim prijateljima iz cijelog svijeta.

Govor je započeo porukom državnog sekretara Džona Kerija povodom ove godišnjice.

"U ime predsjednika SAD-a Baraka Obame i američkog naroda, pridružujem se danas građanima BiH u odavanju počasti žrtvama užasnog čina genocida u Srebrenici u julu 1995. godine u kojem je života lišeno više od 8.000 nevinih ljudi. Kao što nam je poznato iz istorije, istina i pomirenje su ključni za odvajanje od prošlosti i za bolju budućnost", naveo je Mun Kerijeve riječi.

Američki zvaničnici pozdravljaju nastojanja svih koji nastavljaju da traže pravdu za žrtve i koji rade na tome da se osigura da svi građani imaju pravo na povratak i život u miru u njihovim predratnim domovima.

Takođe, odbijaju pokušaje da se nanovo piše istorija ili da se njome manipuliše, da se negira genocid ili da se negira multietnički karakter BiH.

"Moramo uvijek osporavati laži i obmane, moramo se boriti protiv njih i moramo im se suprotstaviti istinom, mudrošću i suosjećanjem. Krhkost pravednog društva znači da imamo obavezu da stalno budemo budni i da pratimo one snage koje se organizuju protiv takvog društva", preneo je Mun Kerijevu poruku.

Čak i dok se traži pravda za one koji nisu više sa nama, ističe da im se treba odavati počast promovisanjem nasljeđa tolerancije i uzajamnog razumijevanja radi generacija koje dolaze.

Keri je pozivao sve građane BiH da grade mostove između zajednica i da rade zajedno na punoj integraciji u evroatlantsku zajednicu zemalja, tvrdeći da je potrebno osigurati da se nauče i primjene lekcije iz Srebrenice.

Ambasador Mun je dalje rekao da međunarodna zajednica i građani BiH moraju uraditi sve u njihovoj moći i raditi zajedno na ispravljanju nepravde počinjene protiv stanovnika Srebrenice.

"Taj posao će ostati nedovršen bez ozbiljnih nastojanja da se provede Aneks VII Dejtonskog mirovnog sporazuma, to jest da se osigura pravo svim bh. građanima na povratak u njihove predratne domove i da se radi na stvaranju uslova da bi im se to omogućilo", kazao je Mun.

Pod povratkom ne misli samo na vraćanje ljudi i obnovu njihovih domova, već održiv povratak što podrazumijeva bezbjednosne garancije, borbu protiv diskriminacije, obnovu infrastrukture i pružanje šansi povratnicima da nađu posao, da im djeca imaju dobro obrazovanje i da se starim i bolesnim osigura pristup zdravstvenoj zaštiti.

Izražavajući najiskrenije saučešće porodicama u Srebrenici, Bratuncu, Vlasenici, Žepi, Milićima, Zvorniku, Rogatici i Višegradu, ističe da se "obavezujemo da nikada nećemo prestati tražiti žrtve koje još nisu pronađene".

S druge strane, zadovoljenje pravde, prema njegovim riječima, počelo je kada su se utvrdila imena svih koji su ovdje nestali i procesom utvrđivanja odgovornosti onih koji su počinili ovaj zločin.

Navodeći da se taj proces nastavlja suđenjem Radovanu Karadžiću, Ratku Mladiću i njihovim saučesnicima dodaje da kazna za pojedince predstavlja samo djelomično zadovoljenje pravde.

"Svi ljudi koji prihvataju viši moralni sud moraju prihvatiti da je genocid počinjen u julu 1995. godine, a svi odgovorni moraju biti izvedeni pred lice pravde. Konačno suočenje sa tim zločinima znači da se moramo sjećati ne samo onoga što je počinjeno u BiH, već i onoga što svijet nije uradio", zaključio je američki ambasador u BiH Patrik Mun u današnjem govoru povodom obilježavanja 18. godišnjice zločina nad Bošnjacima u Srebrenici.

Uime američkog naroda obećao je da Sjedinjene Američke Države ostaju opredijeljene da pružaju pomoć Srebrenici i cijeloj BiH, poručujući: "Neka Bog prihvati duše svih koje danas ukopavamo i utješi njihove najmilije".

Najčitanije