SARAJEVO - Sa NATO-samita u Čikagu došla je pozitivna izjava, ali ne mogu reći da je postignut napredak jer dogovor političkih lidera o vojnoj imovini još nije realizovan. U svakom slučaju, BiH je na putu u članstvo u NATO i Evropsku uniju, rekao je u intervjuu za današnje "Oslobođenje" zamjenik ambasadora SAD-a u BiH Džonatan Mur, koji za koju sedmicu odlazi na novu dužnost u Stejt Department.
Govoreći o tome kako vidi BiH danas u odnosu na svoje reformske ciljeve - NATO i Evropsku uniju - kaže da je "naša vizija jasna: BiH je definitivno na putu ka članstvu u NATO-savezu i Evropskoj uniji".
Istakao je da je u proteklih godinu dana postignut vrlo važan napredak na putu ka EU - ispunjena su dva od tri neophodna kriterija.
"U svakoj parlamentarnoj demokratiji formiranje koalicija je komplikovan proces. Što se BiH tiče, izuzetno je važno da postigne novi napredak na putu u članstvo u EU i NATO. Zato kažem - ako će biti promjena u koaliciji, veoma je bitno da se one dese brzo", kaže Mur.
Naglašava da je BiH neophodna jasna i jaka koalicija koja će se baviti tim pitanjima, te da se prema informacijama iz Brisela i Delegacije EU u Sarajevu, od kantona i federalnih vlasti očekuju mnoga rješenja koja se moraju ispuniti a tiču se puta ka EU.
"Nažalost, ljudi su tek sad počeli razmišljati šta to zapravo znači. Veoma je važno da istovremeno i Federacija i kantoni imaju funkcionalne vlasti koje će udovoljiti standardima EU", navodi Mur.
Takođe je istakao je da su SAD zabrinute za situaciju u Srebrenici.
"Važno je da se provodi proces registracije birača u Srebrenici, a prema informacijama koje imamo, to se radi na profesionalan način. Istovremeno, moram naglasiti, mi smatramo apsolutno neprihvatljivim negiranje genocida; i dalje stojimo čvrsto opredijeljeni da osiguramo da se žrtvama osigura zaštita koja im pripada i da zločinci koji su odgovorni budu izvedeni pred lice pravde", rekao je Mur.