BiH

Muslimanima zabranjen odlazak Torabiju

Muslimanima zabranjen odlazak Torabiju
Muslimanima zabranjen odlazak Torabiju
Davud Muminović

SARAJEVO - Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo, unatoč ranijoj najavi ministra Zlatka Vukovića, nije zabranilo ponovno održavanje seansi samozvanog iscjelitelja Mekija Torabija u Olimpijskoj dvorani "Zetra".

Dolazak ovog Marokanca u Sarajevo bio je najavljen za sutra, a umjesto institucija vlasti KS, danas je reagovalo Vijeće za fetve Rijaseta Islamske zajednice BiH, koje je donijelo fetvu (zakonska izjava u islamu) po kojoj se Torabijeve seanse proglašavaju nadriljekarstvom te su zabranjene za svakog muslimana.

Ministar Vuković prije tri dana rekao je da će zabraniti "bruku za Sarajevo", nazvavši tako Torabijev prošlogodišnji rad na području KS, odnosno za koji on nije ni tražio, a ni dobio dozvolu Ljekarske komore KS. Torabi ni za novu posjetu Sarajevu i rad u "Zetri" nije tražio dozvolu Komore. Umjesto zabrane, Vuković se juče oglasio saopštenjem u kojem je Ministarstvo zdravstva FBiH, ali i svoje ministarstvo te Ljekarsku komoru pozvao da reaguju zbog ovih nezakonitosti.

Umjesto najavljene zabrane rada samozvanom iscjelitelju, ministar zdravstva KS  je pozvao organe države da se pozabave ovim problemom

"Ministarstvo zdravstva KS smatra da su Torabijeve seanse čista prevara. Problem leži u funkcionisanju države koja treba da spriječi svaki nekorektan odnos pojedinaca prema pacijentu. Organi države treba ozbiljno da se pozabave ovim problemom", saopštili su iz Ministarstva zdravstva KS.

Na upit šta će Ministarstvo zdravstva KS, koji je dio organa vlasti, konkretno uraditi da spriječi održavanje ovih seansi, Vuković nije dao konkretan odgovor.

"Uradićemo sve što je u našoj nadležnosti. Nismo mi ti koji traba da to zabranjuju. To treba da uradi policija, a da prije toga pošalje Inspekciju rada. Nisam još razgovarao sa premijerom KS o ovom pitanju", kazao je Vuković, dok su nam u MUP-u KS potvrdili da nisu dobili nikakvu instrukciju u vezi sa seansama Marokanca Mekija Torabija.

Sa druge strane, Islamska zajednica BiH pozvala je ljude "koji vjeruju u Allaha i Sudnji dan" da se klone Torabija.

"Prošlogodišnje Torabijeve seanse u Sarajevu narušile su ugled i nanijele moralnu štetu BiH jer je Meki Torabi uzimao našu zemlju kao primjer uspjeha njegovog nadriljekarstva. Vijeće za fetve Rijaseta IZ BiH zahtijeva od nadležnih organa vlasti, medicinske struke i znanstvene javnosti da zaustave obmanu i sramotu koja se nanosi našem društvu. Nadriljekarstvo je šerijatski zabranjeno (haram)", piše u saopštenju Rijaseta IZ BiH.

Uprkos negodovanju Ministarstva zdravstva i protivljenju IZ BiH, Asad Sabo, Torabijev menadžer, kazao je da će seanse ponovo početi u "Zetri".

"Tek smo dobili vize i seanse će početi najvjerovatnije u subotu, umjesto u četvrtak. Mi imamo službeni poziv od državnih organa BiH da dođemo. Kod Mekija dolaze i imami i političari, i imamo podršku", kazao je Sabo, koji nije želio da otkrije koji su "državni organi" pozvali Torabija u BiH.

Kod Mekija Torabija dolaze i imami i političari, i imamo podršku, kazao Sabo

Sabo je istakao da su oni koji žele da zabrane Torabiju rad ljubomorni.

"Meki ne liječi samo muslimane. A samo mali dio muslimana u BiH je uz IZ BiH", dodao je Sabo.

Iz "ZOI 84", javnog preduzeća koje gazduje "Zetrom", potvrđeno je da je sa Torabijem potpisan ugovor. Jučer iz firme "ZOI 84" nismo mogli dobiti informaciju da li će Torabiju biti otkazano gostoprimstvo. Ranije su rekli da su oni komercijalna firma i da ne moraju račune za iznajmljivanje dvorene polagati Ministarstvu privrede KS.

Meki Torabi, samozvani iscjelitelj, u oktobru i novembru prošle godine održavao je seanse u "Zetri", kada su ga je posjetile na stotine hiljada ljudi, od kojih su mnogi bili bolesnici. Za ulaz u dvoranu naplaćivana je po jedna KM. Njegovom menadžeru Asadu Sabi je po završetku seansi isplaćeno više od 100.000 KM.

Torabi tvrdi da posjeduje nadljudske sposobnosti i da zahvaljujući svojoj energiji liječi mnoge bolesti.

Marokanski iscjelitelj tvrdi da energiju dobija sa pet planeta i od bića koje liče na kornjače. Tokom njegovih seansi on energiju usmjerava na vodu, tako da su tokom prošlogodišnjih seansi prodate ogromne količine flaširane vode "Sarajevske pivare".

Tokom svog prošlogodišnjeg boravka u BiH Torabija je primio i bivši premijer Federacije BiH Mustafa Mujezinović, koji mu je zahvalio na angažmanu u BiH.

Vezane vijesti:

Islamska zajednica izdala fetvu protiv Mekija Torabija

Najčitanije