Iako je u javnosti, kada se govori o NATO savezu, fokus uglavnom na vojnoj komponenti, ne treba zanemariti ni širok spektar saradnje i u civilnom segmentu.
Jedna od tih saradnji je provjera sposobnosti službi zaštite i spašavanja da zajedno djeluju u spasilačkim misijama u slučaju poplava, uz korištenje savremenih sistema za koordinaciju i komunikaciju u kriznim situacijama, poput Next-Generation Incident Command System (NICS).
Ove vježbe realizirane su i protekle godine na nekoliko lokacija u Bosni i Hercegovini, među kojima na Vlašiću i Bihaću.
Usklađivanje standarda
"Održavanje vježbi poput NATO-ove za djelovanje u slučaju katastrofa (NICS) na Vlašiću i u Bihaću značajno doprinosi jačanju saradnje između organizacija civilne zaštite na lokalnom, entitetskom, državnom i međunarodnom nivou. Ove vježbe nisu samo prilika za testiranje kapaciteta i procedura u kriznim situacijama, već i za usklađivanje sa standardima NATO-a u upravljanju katastrofama", kaže prof. dr. Mirza Smajić, šef Odsjeka sigurnosnih i mirovnih studija Fakulteta političkih nauka u Sarajevu.
Smajić naglašava da civilna zaštita ima ključnu ulogu u izgradnji otpornosti društva na prirodne i tehnološke katastrofe, što je jedan od važnih segmenata u okviru NATO-ove politike kolektivne sigurnosti.
"Ovakva saradnja pokazuje opredijeljenost BiH za usvajanje NATO standarda, što dodatno doprinosi njenoj integraciji u euroatlantske strukture", kaže Smajić.
Dodaje da, kroz međuentitetsku i regionalnu saradnju u okviru ovih vježbi, BiH demonstrira spremnost za jaču međudržavnu saradnju, što je važan korak u procesu približavanja NATO savezu.
"Učešće predstavnika civilnih zaštita u NATO-ovim vježbama naglašava značaj civilnog aspekta u kriznom menadžmentu. Iako se NATO često percipira primarno kao vojni savez, veliki dio njegovih aktivnosti usmjeren je na nevojne oblasti, poput odgovora na prirodne i tehnološke katastrofe, upravljanje humanitarnim krizama i zaštitu kritične infrastrukture.
Civilni segment često ostaje u sjeni vojnih struktura, ali je u savremenim krizama ključan.
Efikasan odgovor na katastrofe zahtijeva multidisciplinarni pristup, gdje su civilni resursi, koordinacija i spremnost od presudne važnosti", naglašava Smajić.
Iz Ministarstva sigurnosti BiH ističu da imaju dugogodišnju veoma uspješnu saradnju s NATO-om, posebno u segmentu obuka i jačanja struktura zaštite i spašavanja.
Podvlače da je održano više zajedničkih obuka i vježbi u kojima se razmjenjuju iskustva, ali i provjeravaju procedure odgovora na prirodne i druge nesreće te međusobnog pružanja pomoći u slučaju katastrofa.
Podsjećaju da je naša zemlja prije nekoliko godina bila i domaćin velike civilne NATO vježbe na kojoj je bilo 1.300 učesnika iz 34 zemlje.
"To je bila prilika da se provjere sve procedure, od zahtjeva za međunarodnu pomoć, prijema spasilačkih timova do zajedničkog djelovanja i koordinacije timova iz različitih zemalja", naglašavaju.
Na ovoj, kao i na drugim vježbama koje organizira Ministarstvo sigurnosti BiH, učestvovali su spasioci entitetskih civilnih zaštita, Brčko distrikta, kao i Oružanih snaga BiH.
Iz Ministarstva sigurnosti BiH dodaju da je u saradnji s NATO-om razvijena aplikacija, koja omogućava osoblju iz različitih agencija da komunicira i dijeli informacije u stvarnom vremenu putem mobilnog telefona - Komandni sistem upravljanja kriznim situacijama (NICS). Ova aplikacija, koju koriste i zemlje u regionu, pokazala se kao veoma koristan alat spasiocima tokom vježbi, ali i stvarnih spasilačkih akcija, jer je značajno poboljšala dijeljenje informacija, a time i brže i efikasnije pružanje pomoći unesrećenima.
Upravljanje krizama
"Kada je u pitanju saradnja s NATO-om, u javnosti je uglavnom fokus na vojnu komponentu, ali postoji veoma širok spektar saradnje i u civilnom segmentu. Ta saradnja će se nastaviti ubuduće, kroz paket izgradnje odbrambenih i sigurnosnih kapaciteta BiH, gdje će NATO podržati BiH u poboljšanju sposobnosti upravljanja krizama, uključujući sve nivoe vlasti, kroz podršku individualnoj i kolektivnoj obuci, logističkim aranžmanima, CBRN (hemijsko, biološko, radiološko i nuklearno) odgovoru, te proširenju funkcionalnosti komande za incidente sljedeće generacije i sposobnosti strateške krizne komunikacije", naglašavaju iz Ministarstva.
Zenada Čaušević, šefica Operativnog centra Kantonalne uprave CZ SBK, ističe kako vježbe donose nova iskustva.
"Mi smo civilni sektor u službi zaštite i spašavanja, a oduševljeni smo kad nam neko ponudi sa viših instanci neku vrstu vježbe, obuke ili bilo čega drugog, što im je na kraju krajeva i obveza, jer imaju mnogo više kontakata sa međunarodnim organizacijama i mehanizmom civilne zaštite. Tako nam je ovo došlo kao jedno osvježenje u smislu novih iskustava. Kada smo radili ovaj projekt NICS, zbilja se vidjelo da je to dobar sistem koji, naravno, traži poboljšanja, ali pošto smo imali i teoretski i praktični dio obuke, vidjelo se da taj sistem stvarno može funkcionirati u uvjetima prirodne i druge nesreće, pa i u uslovima potraga i svega ostalog što se tiče zaštite i spašavanja", ističe Čauševićeva.
(Objavljivanje ovog teksta je dijelom finansirano grantom Ministarstva spoljnih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State). Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva spoljnih poslova Sjedinjenih Američkih Država.)
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.