SARAJEVO - Stranka demokratske akcije je vlasnik Nezavisne RTV Travnik i time krši Zakon o finansiranju političkih partija u BiH, potvrdila je glasnogovornica Centralne izborne komisije (CIK) BiH Maksida Bajramović.
CIK je prošle godine naložila stranci da se što prije oslobodi ovog vlasništva, ali to još nije učinjeno.
"Mi smo vlasništvo utvrdili revizijom poslovanja stranke u 2006. godini, koja je urađena prošle godine, i do danas nemamo saznanja da se SDA oslobodila tog vlasništva, a nakon okončanja revizije poslovanja u 2008. godini ćemo donijeti konkretne odluke o mogućim sankcijama", kazala je Bajramovićeva.
Navela je da je u ovim slučajevima predviđena kazna 10.000 KM ili zabrana učešća na narednim izborima. Preduzeća u vlasništvu stranaka mogu se baviti isključivo izdavačkim ili djelatnostima vezanim za kulturu.
Nezavisna televizija Travnik je registrovana 1996. godine kao društvo jednog lica, u vlasništvu SDA. Osim TV stanice, u svom sastavu ima radio, jer joj je 1997. godine, na osnovu zaključka tadašnjeg Izvršnog odbora Skupštine opštine Travnik, sa svom svojom imovinom, pripojen Radio Travnik, osnovan šezdesetih godina prošlog vijeka.
U centrali SDA u Sarajevu kažu da su tek prošle godine saznali da su vlasnici Nezavisne RTV Travnik i da traže "nekoga kome bi, bez naknade, prenijeli vlasništvo nad tom RTV kućom".
"Nudili smo opštini Travnik da preuzme status osnivača, ali ona ne može izmiriti dugove koje ta RTV stanica ima. Pojavila su se tri zainteresovana subjekta: 'Preporod', Opštinska organizacija RVI i jedan privatnik koji je izgleda najozbiljniji ponuđač, jer navodno nudi i neke garancije za zaposlene", kaže generalni tajnik SDA Amir Zukić.
Dodaje da će SDA, nakon što dobije zapisnik sa pregovora sa zainteresovanim za preuzimanje RTV stanice, donijeti odluku kome će je ustupiti.
U samom Travniku, predsjednik Opštinskog odbora SDA Refik Poparić rekao je da ne želi telefonom razgovarati o ovom problemu, već da "samo može reći da ova SDA nije osnivač RTV stanice" i da on nije bio tu kada je ona osnovana.
Na slučaju NRTV Travnik angažovala se i Linija za pomoć novinarima pri Udruženju "BH novinari". Ovoj liniji obratili su se uposlenici ovog emitera kazavši da su zabrinuti za svoj status nakon što ih je načelnik opštine Travnik nedavno obavijestio da RTV stanicu namjerava "prodati jednoj osobi iz Travnika".
"Za nas je važna sudbina ovih ljudi, ali je sporno i to da CIK BiH, koja je znala za ovu nezakonitost, o tome nije obavijestio RAK BiH. Pogotovo je sporan način raspolaganja državnom imovinom, jer je Izvršni odbor Opštinskog vijeća jedan javni radio, s tradicijom i cjelokupnom imovinom, predat jednoj stranci koja ga sada predaje nekoj privatnoj osobi. To je skandalozno s pozicije raspolaganja državnom imovinom i principa upravljanja medijima", kazala je Borka Rudić, generalna tajnica Udruženja "BH novinari".
Najavljuje da će Udruženje i Linija za pomoć uraditi sve kako bi zaštitili interese uposlenika NRTV Travnik.
U samoj NRTV Travnik, glavni i odgovorni urednik Sead Šuškić kaže da se radi o "prvoj fazi pregovora", a Jasmina Seferović iz Sindikata tvrdi da još nema zvaničnih informacija.
"Nastojima da nas preuzme opština i da budemo na budžetu, kao što je Radio Travnik ranije i bio", rekla je Seferovićeva.
RAK pravi analizu
U Regulatornoj agenciji za komunikacije (RAK) u BiH pojašnjavaju da je za njih NRTV Travnik javni emiter, a da se karakter vlasništva određuje na osnovu strukture sredstava iz kojih se emiter finansira.
"Prema našim aktuelnim pravilima, moguće je da politička partija bude vlasnik emitera, a tek prije nekoliko dana smo nezvanično dobili tumačenje CIK-a BiH prema kojem politička partija ne može biti vlasnik radio ili TV stanice. Narednih dana ćemo izvršiti analizu dokumentacije javnih RTV stanica i utvrditi tačan broj onih emitera koji su u potpunom ili djelimičnom vlasništvu partija", kazao je Boris Kujundžić, glasnogovornik RAK-a BiH.
Dodao je da u RAK-u ne znaju za mogućnost promjene vlasnika, ali da daju saglasnost za prenos dozvole za rad.