BANJALUKA - Narodna skupština Republike Srpske usvojila je danas Nacrt zakona o pravosudnom ispitu u Republici Srpskoj kojim se kao uslov za polaganje pravosudnog ispita propisuje dvije godine radnog iskustva za lica koja su to iskustvo stekla na pravnim poslovima.
Poslanici su na redovnoj sjednici, koja je nastavljena nakon svečane sjednice Narodne skupštine, usvojili i nacrte zakona o izmjeni Zakona o radnim odnosima u državnim organima i o izmjenama Zakona o statusu funkcionera jedinica lokalne samouprave, kojima je predviđeno ukidanje takozvanog bijelog hljeba za izabrana lica u državnim organima i za funkcionere lokalne samouprave.
Poslanici su usvojili i zaključke klubova SNSD-a, DNS-a, SP, Slobodnog demokratskog srpskog kluba i nezavisnog poslanika Ilije Stevančevića u vezi sa Nacrtom zakona o izmjenama Zakona o statusu funkcionera jedinica lokalne samouprave kojim se predlaže da ovaj nacrt bude upućen na stručnu raspravu u trajanju od 60 dana, te da se za sprovođenje rasprave zadužuje Odbor Narodne skupštine za lokalnu upravu i samoupravu.
Narodna skupština je usvojila i Nacrt strategije razvoja javnih puteva u Republici Srpskoj za period od 2016. do 2025. godine, čiji je opšti cilj efikasno upravljanje putnom mrežom, koje je usklađeno prema realnim potrebama, sa stručnim i tehnički opremljenim kadrom.
Poslanici su izglasali i Nacrt strategije i politike razvoja industrije Republike Srpske za period od 2016. do 2020. godine kojom je predviđeno privlačenje investicija, primjena ekoloških standarda i efikasnije korišćenje resursa.
Usvojen je i Izvještaj Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske o radu za 2015. godinu, prema kojem je evidentiran najmanji broj krivičnih djela, dok je rasvijetljenost bila najveća u zadnjih pet godina.
Poslanici su usvojili i Izvještaj o realizaciji Programa rješavanja problema raseljenih lica, povratnika i izbjeglica za 2015. godinu koji je realizovan u ukupnom iznosu od 6,6 miliona KM, a čiji su osnovni ciljevi bili nastavak obnove i rekonstrukcije stambenih jedinica i infrastrukture za potrebe raseljenih lica i povratnika u Republici Srpskoj i Federaciji BiH.
Narodna skupština usvojila je i Godišnji izvještaj Ombudmana za djecu za 2015. godinu koji prikazuje da je zaustavljen rast broja žalbi prema centrima za socijalni rad, a povećan broj preporuka i predmeta po službenoj dužnosti.
Izglasana je odluka o prihvatanju zaduženja Republike Srpske prema Razvojnoj banci Savjeta Evrope po Projektu Socijalni program stambenog zbrinjavanja u BiH – Republici Srpskoj, koji sprovodi Investiciono–razvojna banka Republike Srpske, u iznosu od 5.000.000 evra, a koja su namijenjena za kupovinu, izgradnju ili proširenje prve stambene jedinice za mlade pojedince ili parove sa djecom ili bez djece koji imaju 35 godina u vrijeme podnošenja kreditne aplikacije i pojedince sa visokom stručnom spremom ili parove sa visokom stručnom spremom bez starosnog ograničenja.
Narodna skupština je usvojila i odluku o izradi Zoning plana područja posebne namjene "Ada" po skraćenom postupku čiji je glavni cilj stvaranje optimalnog planskog osnova za razvoj, uređenje i korišćenje ovog prostora planiranog koncesijom, odnosno projektom "Ostrvo na rijeci Vrbas - Turističko-ugostiteljski kompleks `Stara Ada`".
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović zaključio je rad redovne sjednice.