BiH

Nadir Kovačević: Jedinstveni fond najbolje rješenje

Nadir Kovačević: Jedinstveni fond najbolje rješenje
Nadir Kovačević: Jedinstveni fond najbolje rješenje
Razgovarala: Elma DUVNJAK

Presuda Suda u Strazburu u korist Duška Karanovića ne znači da će i ostalih 35.000 penzionera iz RS primati mirovinu iz federalnog fonda, jer ova presuda još nije pravosnažna i moguće je ulaganje žalbe. Istakao je ovo u intervjuu za "Nezavisne" Nadir Kovačević, direktor Federalnog zavoda PIO/MIO.

U ovoj godini najavljuje povećanje penzija u FBiH za oko 11 odsto i ocjenjuje da bi najbolje rješenje bilo usvajanje okvirnog zakona i formiranje državnog zavoda za sve penzionere.

NN: Kako bi presuda u slučaju Duška Karanovića mogla uticati na Zavod PIO/MIO FBiH?

KOVAČEVIĆ: Prvo, presuda nije konačna i na nju se može uložiti žalba. Drugo, Karanović je tražio izvršenje odluke Suda za ljudska prava u Strazbru. I oni su presudili u njegovu korist i opet ponavljam, ta presuda nije konačna. Država ima pravo na žalbu, vidjećemo hoće li se žaliti. U slučaju Karanovića se radi o navodnoj diskriminaciji, mi smatramo da ne postoji, a tužba u Mostaru je naslovljena kao naknada štete za isplaćene penzije od 2004. do 2006. Ove dvije presude se ne bi trebale vezati.

NN: Da li se radi o 35.000 penzionera koji žive u Republici Srpskoj ili su se vratili u FBiH?

KOVAČEVIĆ: Mi se držimo Sporazuma o međusobnim pravima i obavezama između nosilaca osiguranja u BiH potpisanom u maju 2000. godine. Isplaćujemo penzije na osnovu toga, a nije nam bitno gdje ljudi žive. Isplaćujemo penzije i ljudima koji žive u Republici Srpskoj, a preuzeli smo ih na osnovu sporazuma. Isplaćujemo i onima koji su do 1992. ostvarili penziju u BiH, pa sada žive u Americi.

NN: Da bi se nešto mijenjalo, prethodno treba poništiti sporazum?

KOVAČEVIĆ: Sporazum je i sačinjen da bi se riješili ovi penzioneri koji su primali mirovine do 1992. godine. Riješio je situaciju tako da fondovi nastave isplaćivati mirovine onima kojima su isplaćivali do momenta potpisivanja sporazuma. Da se ljudi ne maltretiraju.

NN: Da li je bilo inicijativa za formiranje fonda u kojem bi bili svi penzioneri?

KOVAČEVIĆ: To je politički problem koji izlazi iz okvira Zavoda PIO. Zavod radi po zakonu, po sporazumu. Smatram da je najbolje prvo donijeti krovni zakon, na nivou države za sve penzionere. Ako je moguće formirati jedinstven zavod na državnom nivou, to bi u konačnici bilo najbolje rješenje. Ili, možda formirati državni fond samo za one koji su ostvarili penzije do 1992. godine, i da se on finansira iz državnog budžeta.

NN: Koliko je penzionera u FBiH i koliko je moguće povećanje penzija u ovoj godini s obzirom na stalna poskupljenja?

KOVAČEVIĆ: Više je od 326.000 umirovljenika u FBiH, a 140.000 ih prima najnižu penziju. Ove godine planirali smo povećanje penzija za 11 odsto. Iskreno se nadam da će povećanje biti i veće od toga.

Naravno da poskupljenja utiču na sve, naročito na penzionere. Trudimo se da povećamo penzije koliko možemo.

NN: Brojni penzioneri ne slažu se s politikom povećanja najnižih, zajamčenih i najviših penzija?

KOVAČEVIĆ: Zakon je predvidio to usklađivanje. Minimalna penzija se usklađuje tako što ona iznosi 60 posto od penzije isplaćene u decembru, pomnožene s koeficijentom isplate za svaki mjesec. Zajamčena je 80 odsto od penzije isplaćene u decembru pomnožene s koeficijentom isplate. Maksimalna penzija je dvije prosječne plate ostvarene u FBiH u decembru prethodne godine. To su odredbe postojećeg Zakona o PIO koje moramo poštovati. Tačno je da srednje penzije najviše gube, i razumijemo ljude koji su time oštećeni, ali to je zakonska odredba. Treba promijeniti zakon. Ovdje se ne donose zakoni, niti se mijenjaju, nego se primjenjuju i to penzionerima treba da bude jasno.

NN: Koliko je sredstava u budžetu FBiH za ovu godinu izdvojeno za Zavod PIO/MIO?

KOVAČEVIĆ: Finansiramo se isključivo samodoprinosima. U budžetu su izdvojena 83 miliona KM, a tražili smo 120 miliona. To je za isplatu penzija ostvarenih po posebnim uslovima, recimo vojne penzije, a što je realizacija odluka Vlade FBiH. To "pokriva" ono što smo do sada isplatili, i možda 2-3 mjeseca u 2008. godini.

"Nećemo prodavati imovinu zavoda"

NN: Koliko ste zadovoljni vraćanjem imovine Zavoda PIO/MIO?

KOVAČEVIĆ: Mi smo, možda, 100 posto vratili svoju imovinu i od toga 90 odsto koristimo. Kada se priča o tome, uvijek se misli na onih pet domova - hotela (hotel "Ero" u Mostaru, domovi u Tuzli i Zenici, hotel "Neum" u Neumu i imovina Zavoda u Podgorici). Ali, imamo imovinu koju koriste penzionerska udruženja i onu koju mi koristimo. U svakoj opštini imamo po stotinak kvadrata. Imamo pet domova koji su sporni jer se stalno produžava odluka OHR-a o zabrani raspolaganja imovinom. Vratili smo ih i čekamo mogućnost raspolaganja. Kada dođe i taj trenutak, nikada ih nećemo prodati već naći rješenje za obnovu. 

 

Najčitanije