SREBRENICA - Odjeljenje za prostorno uređenje i stambeno-komunalne poslove u opštini Srebrenica odbacilo je zahtjev srpske pravoslavne crkvene opštine Skelani za urbanističku saglasnost za izgradnju pravoslavnog hrama u mjesnoj zajednici Toplica.
U rješenju, koje je potpisao vršilac dužnosti načelnika ovog odjeljenja Abdurahman Omić, navedeno je da se vjerski objekat može graditi na parceli označenoj kao k.č. 395/20 i 1/830 u katastarskoj opštini Toplica, ali da se zahtjev odbija "s obzirom na to da za naselje Jezero postoji izrađen Regulacioni plan, usvojen skupštinskom odlukom, u kome nije predviđena izgradnja novih objekata".
Crkveni i Građevinski odbor uputili su žalbu Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS.
Član Crkvenog odbora Boriša Janković rekao je da se pomenuta parcela nalazi u neposrednoj blizini naselja Jezero, ali da ona nije obuhvaćena Regulacionim planom, kako tvrde u opštinskom odjeljenju.
"Zemljište označeno kao k.č. broj 395/20 vlasništvo je srpske pravoslavne crkvene opštine Skelani, jedan kroz jedan, pa samim tim ne može biti predmet obrade bilo kakvog regulacionog plana bez prethodne saglasnosti vlasnika", pojasnio je Janković.
On kaže da na toj parceli već postoji izgrađeni objekat i stoga tvrdi da navedena parcela ima status građevinskog zemljišta te da za nju može biti izdata urbanističko-tehnička dokumentacija za izgradnju novog objekta, odnosno crkve.
"Omić mi je rekao da se ovom odjeljenju žalila grupa Bošnjaka, koji su se vratili u naselje Jezero", rekao je Janković.
On je podsjetio da se, na oko stotinu metara od "spornog" mjesta za gradnju, prije rata nalazila crkvena kuća u kojoj su obavljani vjerski obredi.