SARAJEVO - Ministarstvo bezbjednosti BiH upozorilo je građane BiH da ne postoji pravni osnov za dobijanje azila u bilo kojoj državi EU i da se svi oni koji to pokušavaju bespotrebno izlažu troškovima i pravnim posljedicama, jer taj status ne pripada nijednom državljaninu BiH.
"U posljednje vrijeme primjetan je povećan trend odlaska državljana BiH radi nedozvoljenog traženja azila u pojedinim zemljama EU, a naročito u Švedskoj. Primjećeno je da se građani sa područja opština Kalesija, Sapna i Zvornik u većem broju prijavljuju kod švedskih vlasti za dobijanje azila", saopšteno je danas iz Ministarstva bezbjednosti.
U saopštenju se ističe da će sva lica koja su već napustila BiH radi traženja azila biti vraćena u BiH po ubrzanim procedurama.
"Upozoravamo građane da zbog ovih zloupotreba mogu biti kažnjeni višegodišnjim zabranama ulaska u zemlje EU i Šengen zone i da ne nasjedaju špekulacijama koje šire neodgovorna lica, kako bi ostvarila laku i brzu zaradu na sudbinama neukih građana", navedeno je u saopštenju.
Ministarstvo bezbjednosti BiH posebno upozorava na pokušaje pojedinih autobuskih prevoznika sa područja Srbije da "spekulativno navode građane BiH na ove korake".