BANJALUKA - Najobilniji novčani poklon za 8. mart, Dan žena, dobile su pripadnice ljepšeg pola u Narodnoj skupštini Republike Srpske kojima je uručena "prigodna čestitka" s više od 600 maraka, što ih čini nezvaničnim državnim rekorderima.
Po najnovijoj odluci o platama i naknadama izabranih lica u Narodnoj skupštini RS, za 8. mart ženama u parlamentu Srpske isplaćen iznos u visini jedne prosječne plate u RS. Prema zvaničnim podacima, ona je za decembar iznosila 628 KM.
Banjalučke gradske vlasti druge se na listi rekordera, pošto su njihove radnice, po nezvaničnim podacima, dobile po 250 maraka.
Milenko Šajić, portparol Administrativne službe grada Banjaluka, rekao je da za 8. mart neće biti svečanog ručka, već da su sve žene dobile "prigodnu čestitku" i ružu.
Prema podacima gradskih vlasti, poklone je dobilo svih 319 zaposlenih žena.
Po 200 maraka, na osnovu odluke zajedničke administrativne komisije, dobile su službenice i žene poslanici u Parlamentranoj skupštini BiH. Dušanka Majkić, zamjenik predsjedavajućeg ove komisije, kazala je da su u budžetu planirali novac za ovu namjenu. Po 200 KM uručeno je i ženama zaposlenim u Predsjedništvu BiH, gdje je juče za njih organizovan i prijem.
Vera Sajić, šef Biroa za odnose s javnošću Vlade RS, za 8. mart od poslodavca je počašćena svečanim ručkom i jednom ružom.
"U Vladi nije bilo nikakvih novčanih poklona. Ministarstva su organizovala svečani ručak, kao i Sekretarijat i Kabinet predsjednika Vlade RS. Sve žene su, pored toga, dobile i cvijeće", kaže Sajićeva.
Žene koje rade u institucijama pri Savjetu ministara ove godine nisu dobile poklone. To im je obrazloženo činjenicom da su državni revizori ranije u izvještajima upozorili kako se ovakva praksa smatra nenamjenskim trošenjem novca.
U Kancelariji za reviziju finansijskog poslovanja institucija BiH, koji su i upozorili na ovakvu praksu, rekli su da su svojim kolegicama uručili poklone za 8. mart, ali iz svog džepa.
Takođe, institucije Federacije BiH nisu planirale novac za poklone ili novčane naknade za 8. mart. Ni zaposlene žene u službama Kantona Sarajevo juče nisu dobile poklone, a kako su kazale, očekivale su barem skraćeno radno vrijeme, ali ni toga nije bilo.
Ni zaposlene u pravosuđu nisu dobile poklon, ali su ranije otišle kući, pa su u Opštinskom sudu Sarajevo, Okružnom tužilaštvu Istočno Sarajevo, MUP-u KS te Sudu i Tužilaštvu BiH žene juče radile do 12 časova.
Zeničanke se odrekle poklona
Oko 180 žena zaposlenih u organima uprave Zeničko-dobojskog kantona odlučilo je odreći se svojih poklona koje im tradicionalno povodom 8. marta, Dana žena poklanja Vlada kantona. Sredstva namijenjena za kupovinu poklona, u visini od 3.000 KM, uposlenice u sjedištu ovog kantona odlučile su pokloniti za liječenje bivše sugrađanke Sanele Redžepagić, sopranistice u Sarajevskoj operi.