BiH

Nema uređaja za provjeru zdravlja stabala

D. Stanković

BANJALUKA - Nijedna institucija u našoj zemlji ne posjeduje uređaj koji sa sigurnošću može utvrditi koliko je stablo trulo iznutra, kazali su juče u Administrativnoj službi grada Banjaluka.

Podsjećamo, u ponedjeljak se srušilo stablo platana u centru Banjaluke, kada su lakše povrijeđeni Zorka Milićević (66), Sabina T. (78) i Duško Popović (38). Takođe, nakon toga je uslijedilo nevrijeme, tokom kojeg se nokoliko stabala obrušilo u naseljima.

''Zbog činjenice da su stari drvoredi koliko lijepi, toliko i opasni, posebna pažnja je posvećena stablima", saopštili su iz Administrativne službe grada Banjaluka.

Podsjećaju da je urađena Studija analize zdravstvenog stanja starih drvoreda, a nosilac ovog projekta je Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa RS.

"Ova studija obuhvata analizu drvoreda devet ulica Banjaluke, s ukupno 2.184 stabla, sađenih od 1875. godine", objasnili su u gradskoj službi.

Kako saznajemo, studije su vršene u sljedećim ulicama: Mladena Stojanovića, Kralja Petra Prvog Karađorđevića, Bana Milosavljevića, Skendera Kulenovića, Kozarska, Aleji svetog Save, Cara Lazara, Miloša Obilića (Vojvode Pere Krece) i Jovana Dučića. Prema njihovim riječima, cilj same studije je obilježavanje i inventarizacija pojedinačnih stabala s utvrđivanjem zdravstvenog stanja i opšte kondicione sposobnosti za svako stablo pojedinačno, te preporuka mjera za dalje održavanje.

Miodrag Dakić iz Centra za životnu sredinu govori da su zelene površine nešto po čemu je Banjaluka prepoznatljiva, ali da se ne vodi dovoljno računa.

"Potrebno je više pažnje posvetiti zdravlju svakog drveta u gradu i preventivno djelovati, da se ovakve situacije ne bi ponavljale", smatra Dakić.

Najčitanije