Vlasti BiH ne znaju koliko vrijedi državna imovina čija će raspodjela uslijediti u narednih nekoliko mjeseci, kaže Zvonimir Kutleša, predsjedavajući Komisije za državu imovinu BiH.
Objašnjava da niti jedna državna institucija nema cjelovit popis ukupne državne imovine, naglasivši da je stoga nemoguće odrediti njenu vrijednost.
"Sve bi trebalo da bude jasnije u naredna tri mjeseca, kada bude usvojen zakon o državnoj imovini", kaže on.
NN: Je li preambiciozna najava da će zakon o državnoj imovini biti usvojen za tri mjeseca ako znamo da rasprava o ovom zakonu traje godinama?
KUTLEŠA: Nije to nimalo preambiciozna najava. Naprotiv, uvjeren sam da zakon može biti usvojen u naredna tri mjeseca. Povjerenstvo odluke donosi kvalificiranom većinom i stoga vjerujem, unatoč odustajanju nekih članova od ranije podržanih prijedloga, da posao možemo uspješeno završiti.
NN: Ko je odustao od ranije podržanih prijedloga?
KUTLEŠA: Adnan Delić je poslao pismo ministru sigurnosti u kojem je iznio niz kvalifikacija, koje jednostavno nisu istinite. Između ostalog, napisao je i da nije podržao kriterije za raspodjelu imovine. Mi smo i na sjednici Povjerenstva raspravljali o tim kvalifikacijama i zaključili da jednostavno ne stoje. Nije točno da nije podržao kriterije za raspodjelu imovine. Odluka o tim kriterijima je donesena jednoglasno i nije tačno da su članovi Komisije Adnan Delić i Meliha Jahefendić bili protiv. Oni su tek sad izašli s izjavama da se ne slažu sa usaglašenim prijedlogom.
NN: U čemu se razlikuju stavovi ova dva člana Komisije i ostalih?
KUTLEŠA: Zaista mi do kraja nisu jasni njihovi stavovi. Svi iz FBiH i RS su podržali predložene kriterije. Danas su protiv dva člana s razine države, Delić i Jahefendićeva. Mislim da to nije korektno prema cijelom Povjerenstvu. Ne znam šta ih je nagnalo da promijene mišljenje i kažu da sad nisu za kriterije koje su ranije podržali.
NN: Niste odgovorili koje su njihove primjedbe.
KUTLEŠA: Samo je jedan član Povjerenstva rekao zašto se protivi predloženog zakona. Izjavio je da bi cjelokupna imovina BiH, imovina koju smo dobili sukcesijom SFRJ i imovina čiji je vlasnik 31. decembra 1991. godine bila SR BiH, trebalo da pripadne državi. Lično mislim da ne stoje tvrdnje da će imovina kojoj nije titular država biti izgubljena. Mislim da imovina kojoj je titular entitet ili neki nivoi vlasti nije izgubljena za BiH. To su sve razine vlasti u BiH. U početku smo i imali dva dominantna stava - jedan da sve bude u vlasništvu države, a drugi da sve treba dati entitetima. Između ta dva stava većina članova Komisije je podržala kombinirani fukncionalno-teritorijalni princip.
NN: Koju će imovinu, prema ovom principu, dobiti država, a koju entiteti?
KUTLEŠA: Prvo ćemo popisati ukupnu imovinu. Nakon toga će Vijeće ministara BiH odlučiti koja imovina treba državnim institucijama za normalno funkcioniranje. Ta će imovina pripasti državi, a ostatak će podijeliti entiteti i Brčko distrikt.
NN: Je li funkcionalno-teritorijalni princip praktična legalizacija principa da svakom ostaje ono što je uzeo?
KUTLEŠA: To nikako nije pripcip "ko je jamio - jamio". Istina je da mi zakonom ne predviđamo reviziju raspodjele imovine koja je urađena sukladno važećim zakonskim principima. Međutim, sve ono što je urađeno mimo zakona neće moći biti legalizirano. Mi nismo željeli da ulazimo u veoma opasan presedan revizije podjele i prometovanja državne imovine koja je urađena po tada važećim zakonima. To bi izazvalo veliku pravnu nesigurnost, a mi to ni u kom slučaju ne želimo.
NN: Koliko vrijedi državna imovina?
KUTLEŠA: Zaista bi bilo teško da izričem bilo kakve cifre jer bi to bile samo spekulacije. Imovinu još nismo popisali, pa stoga ne možemo govoriti niti o njenoj vrijednosti. Sigurno je samo da se radi o zaista velikim vrijednostima jer imamo imovinu u zemlji i inozemstvu. Nepokretna imovina, koja je izvan zemlje, bit će vlasništvo države. Imovina koja ima karakter novca, odnosno obveznice i zlato, dijelila bi se po principu podjele PDV-a.
NN: Postoje li političke nesuglasice o Nacrtu zakona o državnoj imovini?
KUTLEŠA: Draft zakona još nije upućen Vijeću ministara na usvajanje. Očekujem da na prvoj narednoj sjednici Komisije utvrdimo nacrt zakona i uputimo ga Vijeću ministara. Tada bismo mogli vidjeti političke pozicije spram ovog zakona. Potom slijedi parlamentarna procedura i ne bi me iznenadilo da se obavi javna rasprava o zakonu. To ne bi bilo loše, ali moramo uzeti u obzir i vrijeme. Nama se žuri da usvojimo ovaj zakon jer danas imamo apsurdnu situaciju da državne institucije plaćaju zakup prostorija koje bi trebalo da budu njihovo vlasništvo.
NN: Kada će biti popisana ukupna imovina?
KUTLEŠA: Zakonom je predviđeno osnivanje ureda za državnu imovinu, koji će popisati cjelokupnu imovinu u zemlji i inozemstvu. Mislim da taj posao može biti završen za četiri mjeseca. Očekujem, dakle, da do avgusta bude završena procedura usvajanja zakona. Nakon toga slijedi njegova implementacija, koja podrazumijeva i osnivanje ovog ureda. Ured će tada početi popis imovine. Zatim slijedi raspodjela po utvrđenim principima.
"Zakon ne poznaje pojam vojne imovine"
NN: Kako će biti podijeljena vojna imovina?
KUTLEŠA: Zakon uopće ne poznaje pojam vojne imovine. Mi smo precizirali da je potrebno utvrditi titulare vlasništva imovine koju smo dobili sukcesijom bivše SFRJ, odnosno one kojoj su nekadašnja SR BiH i njene institucije bile vlasnik. To uključuje i imovinu kojoj su vlasnik bile oružane snage. Dakle, zakonom je obuhvaćena cjelokupna imovina BiH.