SKELANI - Pod motom "Ne ugnjetavajte nas, ne raseljavajte, pomozite nam", predstavnici mjesnih zajednica Skelani, Crvica, Krnjići, Toplica i Kostolomci ukazali su na diskriminatorski odnos opštinskih vlasti i međunarodne zajednice prema ljudima koji žive na području bivše opštine Skelani, koja je pripojena Srebrenici.
Oni su, na protestnom mitingu održanom u Skelanima, istakli "da se velika sredstva ulažu u Srebrenicu i Potočare, a da se skoro ništa ne izdvaja za razvoj ovog kraja".
Potpredsjednik mjesne zajednice Skelani Mujo Salihović rekao je da su na tom području ugrožena osnovna ljudska prava, precizirajući da stanovnici ovog dijela Srebrenice nemaju odgovarajuću zdravstvenu zaštitu, posao, redovni prevoz i da žive u potpunoj medijskoj izolaciji.
"Dobili smo put i kuće, ali od asfalta i zidova se ne može živjeti. Ovo je poljoprivredni kraj i treba izgraditi proizvodne i prerađivačke pogone i u njima zaposliti makar jedan broj mještana", rekao je Salihović, ističući da skoro nijedan stanovnik iz Skelana i okolnih mjesnih zajednica nije zaposlen.
Odbornik u lokalnom parlamentu Vukoman Jovanović iz Crvice naglasio je da su problemi ljudi koji žive u tom kraju zajednički.
"Ne treba da dozvolimo političke i etničke podjele, nego da jedinstvenim nastupom tražimo podršku za razvoj skelanskog područja od opštinskih, entitetskih, državnih i međunarodnih institucija", istakao je Jovanović.
Sa mirnog protestnog mitinga upućeni su zahtjevi svim nivoima vlasti u BiH, međunarodnim organizacijama i specijalnom izaslaniku OHR-a za Srebrenicu Klifordu Bondu, od kojih se traži da se odmah prekine sa diskriminatorskim odnosom prema skelanskom području, ravnomjerna raspodjela budžetskih sredstava na cijeloj srebreničkoj opštini, stipendiranje kadrova i brži proces obnove i zapošljavanja.
U zaključcima sa ovog skupa zatraženo je da se stanovništvu omogući adekvatna zdravstvena zaštita jer je, kako je rečeno, najbliži dom zdravlja od Skelana udaljen oko 50 kilometara, a bolnica u Zvorniku stotinu kilometara.