SARAJEVO - Premijer Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) Fadil Novalić danas je u sjedištu Federalne vlade u Sarajevu primio predstavnike Monitoring komiteta Savjeta Evrope (SE), na čelu s Egidijusom Vareikisom.
Cilj njihovog boravka u BiH jeste pisanje izvještaja o stanju u BiH i, unutar toga, ispunjavanju obveza koje je BiH preuzela pristupanjem SE.
Novalić je goste upoznao s provođenjem Reformske agende, ukazavši posebno na sektor koji se odnosi na snaženje vladavine prava. Pri tome je kao najveće probleme istakao korupciju i privredni kriminal.
Jedan od načina zatvaranja vrata korupciji jeste, kazao je Novalić, moratorij kojeg je Vlada FBiH uvela na zapošljavanje u javnoj upravi i javnim preduzećima.
Kada je riječ o opredijeljenosti za evropski put BiH, Novalić ističe da u FBiH o tome postoji jasna i nedvosmislena saglasnost svih političkih opcija. U razgovorima, u kojima je učestvovala i federalna ministarka obrazovanja i znanosti Elvira Dilberović, istaknuta je i nužnost dokidanja prakse "dvije škole pod jednim krovom".
Tim povodom Dilberović je kazala da je najveći problem necentralizirani obrazovni sistem. Kao ilustraciju da etnička pripadnost ne može biti prepreka jedinstvenom obrazovanju, navela je i mostarski Koledž ujedinjenog svijeta u kojem se školuju učenici 55 različitih nacionalnosti, saopšteno je iz Kancelarije Vlade FBiH za odnose s javnošću.