SARAJEVO Konačni rezultati izbora biće poznati u zakonskom roku, do subote 21. oktobra, kazali su juče u Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) BiH, ostavivši otvorenu mogućnost da objava rezultata bude i danas.
Nakon što je najavljeno da će rezultati biti objavljeni u petak, 69. oktobra, u CIK BiH u više navrata su odgađali objavu konačnih nepotvrđenih rezultata opštih izbora u BiH, zbog čega niko nije želio da precizira kada bi to moglo biti.
`Imali smo dobru namjeru da ranije objavimo konačne rezultate, ali je došlo do nepredviđenih okolnosti jer je bilo propusta na pojedinim biračkim mjestima. Rečeno je da će konačni nepotvrđeni rezultati biti objavljeni 20 dana od dana izbora, a po zakonu je rok za objavu potvrđenih rezultata 31. oktobar. Ispoštovaćemo te rokove`, kazala je Maksida Bajramović, portparol CIK BiH.
Prema nezvaničnim informacijama, juče cijeli dan svi članovi CIK BiH bili su u glavnom centru za brojanje glasova u sportskoj dvorani `Zetra` u Sarajevu.
`Sada ne možemo navesti na kojim su biračkim mjestima bile greške. Glasovi se broje prema šiframa biračkog mjesta i kada se sve završi, onda ćemo objaviti rezultate po opštinama i biračkim mjestima gdje je bilo neslaganja prilikom brojanja glasova`, kazala je Bajramovićeva.
Predstavnici gotovo svih političkih partija u BiH posljednjih dana negodovali su zbog sporog procesa brojanja glasova, te su zatražili uvjeravanja iz CIK-a BiH da nema izbornog inžinjeringa. U političkim strankama kazali su da je rad CIK BiH netransparentan, što su u ovoj komisiji odbacili, uz tvrdnju da će javnost biti o svemu balgovremeno obaviještena.