SARAJEVO - Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine (MOBiH) organizovalo je danas na Igmanu ceremoniju povodom 20. godišnjice pogibije američkih diplomata Džozefa Kruzela, Roberta Frejzera, Samjuela Nelsona Drua i francuskog vojnika Stivena Renoa, koji su 19. avgusta 1995. stradali na Igmanu.
Brojne delegacije, između ostalih, Predsjedništva BiH, MOBiH, Savjeta ministara, NATO-a u Sarajevu, te predstavnici vojno-diplomatskog kora, odali su počasti i položili cvijeće na spomen-obilježje na Igmanu.
Američke diplomate Kruzel, Frejzer i Nelson Dru iz kabineta Ričarda Holbruka, specijalnog izaslanika tadašnjeg predsjednika SAD-a Bila Klintona, i francuski vojnik Reno, na današnji dan 1995. godine su tragično izgubili živote na igmanskom putu, vraćajući se u Sarajevo nakon obavljene mirovne misije.
Šef Misije OSCE-a u BiH amabasador Džonatan Mur kazao je da su Kruzel, Frejzer, Nelson Dru i Reno tog dana, tražeći mir, nažalost, izgubili živote.
Kako je rekao, moramo tražiti i braniti mir, u ime svih žrtava, ne samo ovih ljudi, već i svih bh. građana koji su izgubili živote kako bi se ispunio ovaj cilj.
Dodao je da će međunarodna zajednica uraditi sve, u čast svojih kolega, kao i svih bh. građana, da nastavi s ovom misijom.
Otpravnik poslova Ambasade Francuske u BiH Fransoa Lego istakao je da prisustvom svih koji su došli da odaju počasti i dalje živi sjećanje na žrtve onih koji su na ovom mjestu izgubili živote.
Sigurno je, kazao je, da ostaje još mnogo da se uradi da se "zatvori stranica rata i otvori stranica mira", ali, kako je istakao, ubijeđen je da smo na putu koji će voditi BiH ka evropskoj, stabilnoj i prosperitetnoj budućnosti.
Istakao je da zalaganje Kruzela, Frejzera, Nelsona Drua i Renoa nikada neće biti zaboravljeno te da zna da će se za to pobrinuti "naši bosanski prijatelji".
Ambasadorka SAD-a u BiH Morin Kormak zahvalila je svima koji su došli da odaju priznanje heroizmu američkih diplomata i francuskog vojnika, njihovoj požrtvovanosti i cilju za koji su dali živote.
Oni su, istakla je, znali koliko je bilo opasno putovati putem koji je Holbruk jednom nazvao najopasnijim putem u Evropi.
"Njihova opredijeljenost i posvećenost da, bez obzira na opasnosti, rade na postizanju mira, definišu i ubuduće će definisati, opredjeljenje SAD-a za trajan mir u BiH", rekla je Kormak.
Naglasila je da je "naša odgovornost da se okrenemo od razmirica iz prošlosti prema cilju za koji su ovi ljudi dali svoje živote, a to je pravedna, demokratska sigurna i prosperitetna BiH koja će svojim građanima osigurati najbolju moguću budućnost".