BANJALUKA - Obren Petrović, načelnik opštine Doboj, u 2007. godini iz opštinskog budžeta dodijelio je organizacijama, udruženjima i pojedincima nekoliko miliona KM direktnim odlukama, bez javnog oglasa i bez pravdanja i kontrole utroška.
Navedeno je to u pismu koje je "Nezavisnim" upućeno iz opštine Doboj, uz naglasak da je najveći kriminal počinjen donošenjem nezakonitih odluka o investiranju u izgradnju "Boračke zgrade".
"Riječ je o 1.629.709 KM koje je načelnik opštine investirao u tu zgradu. Ne postoji zakon koji pri tom nije prekršen. Druga stavka po visini je 620.941 KM, koje je načelnik direktnim odlukama dodijelio sportskim kolektivima, a još 35.609 KM prebačeno je dobojskom sportskom savezu", stoji u pismu.
Navedeno je da su sredstva dodjeljivana takođe direktno, umjesto preko Sportskog saveza, kako je to naložila Skupština opštine. Istaknuto je da je najveći iznos dodijeljen Rukometnom klubu Sloga (216.786 KM) i Fudbalskom klubu Sloga (215.520 KM), u kojima su članovi predsjedništava i upravnih odbora opštinski funkcioneri i odbornici SDS-a, koji od svake doznačene sume uzimaju proviziju u iznosu od 20 odsto.
"Samostalnim odlukama, bez transparentnosti, kriterija, bez kontrole i pravdanja, načelnik je raznim udruženjima građana i sličnim asocijacijama poklonio 548.325 KM ne računajući sredstva dodijeljena mjesnim zajednicama", navedeno je u pismu.
U pismu je naglašeno da su najdrskiji primjeri zloupotreba u slučajevima investiranja u Američki kulturni centar (694.057), dodjele sredstava Udruženju penzionera (117.400) i Udruženju "Suvo Polje" (40.000 KM). "Koristeći odsustvo finansijske kontrole rada vjerskih zajednica, načelnik je uglavnom Srpskoj pravoslavnoj crkvi i Islamskoj zajednici poklonio 523.991 KM. Ne zna se koliko je tačno potrošeno za finansiranje izgradnje spomen-crkve u Doboju, koja traje pet-šest godina. Tu je radilo nekoliko firmi, a nadzorni organi ili ne postoje ili su to opštinski radnici koji ovjeravaju sve što treba, bez kontrole", istaknuto je u pismu.
Navedeno je da je Petrović rukovodstvu Opštinske boračke organizacije dodijelio 263.782 KM, a da je novac kasnije podijeljen samo članovima SDS-a, te da je "podobnim pojedincima direktno dodjeljivao pomoć u iznosu od 260.071 KM bez transparentnosti i mišljenja Centra za socijalni rad". Istaknuto je da je zloupotreba izvršena dodjelom 220.000 KM Turističkoj organizaciji, isto toliko SRC "Preslica", 105.000 Agenciji za mala preduzeća, a da to nije ni bilo predviđeno u početno utvrđenom budžetu. Medijima, naglašeno je, "koji su zaštitnici aktuelne vlasti", načelnik je bez tendera dodijelio 193.855 KM.
Obren Petrović, načelnik Doboja, u pisanom odgovoru na ove optužbe naveo je da je sav novac dijelio "u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima, sa Zakonom o javnim nabavkama, Odlukom o budžetu i s odlukama SO Doboj.
"FK Sloga i RK Sloga su skupštinskom odlukom određeni za nosioce razvoja fudbalskog i rukometnog sporta na cijelom području opštine Doboj", stoji u dopisu.