SARAJEVO - Odbrana ambasadorke BiH u Hagu Mirsade Čolaković zatražila je da se promijeni Disciplinska komisija, tvrdeći da su sadašnji članovi Komisije pod velikim uticajem ministar inostranih poslova BiH.
Odbrana je Mirsade Čolaković je naglasila da je ministar spoljnih poslova BiH Igor Crnadak vršio pritisak na Disciplinsku komisiju, te zbog toga zatražila obustavljanje postupka.
Ukoliko se to ne dogodi, odbrana je zaprijetila da će podnijeti krivične prijave protiv Komisije i protiv tužitelja.
Marinko Avramović, predsjednik Komisije ocijenio je da je prigovor neosnovan.
Nakon što je nastavljen Disciplinski postupak protiv ambasadorke Mirsade Čolaković, disciplinska komisija je odbila zahtjev odbrane za izuzeće iste.
Predsjednik komisije Marinko Avramović pročitao je javno instrukciju koju je komisija dobila od Crnatka da se sve radi po Pravilniku i Zakonu.
Odbrana je zatražila da tužitelj navede u tački dva disciplinskog postupka na kojeg člana predsjedništva se odnosi, da bi nakon toga Nenad Štipina koji u ovom predmetu zastupa Crnatka rekao da je riječ o Bakiru Izetbegoviću.
Pored uposlenika u Ministarstvu vanjskih poslova i ambasadi BiH u Holandiji danas će biti saslušan i šef kabineta Bakira Izetbegovića.
U ovom trenutku data je pauza od pola sata kako bi zastupnik tužitelja pogledao najnovije dokaze koje je uložila odbrana.
Podsjećamo, Crnadak je pokrenuo disciplinski postupak protiv Čolakovićeve zbog njenih aktivnosti u Ambasadi BiH u Hagu dok se u BiH pripremao zahtjev za reviziju presude protiv Srbije.
Crnadak optužuje Čolakovićevu da nije postupala po instrukcijama iz Ministarstva inostranih poslova, i smatra je odgovornom zbog toga što je srpski član Predsjedništva Mladen Ivanić dobio otvoreno pismo iz Haga.