SARAJEVO Dugovi ugašenog Ministarstva odbrane FBiH za penziono osiguranje, koje od 1996. do 2002. godine nije plaćeno za oko 30.000 vojnika, viši su od 100 miliona KM, kaže Zarif Safić, glasnogovornik Zavoda PIO/MIO Federacije BiH.
Tvrdi da je nemoguće da bilo ko od ovih ljudi ode u penziju dok dug za njegovo osiguranje ne bude izmiren.
`Kod nas se neplaćeno penziono osiguranje ne evidentira kao dug dok neko ne krene u penziju. Ako bi neka institucija i odlučila da neko bude penzionisan bez uplaćenog doprinosa, onda ta institucija mora izmiriti sve neplaćene obaveze`, objašnjava Safić.
U Ministarstvu finansija FBiH podsjećaju da je Zakonom o načinu izmirenja unutrašnjih dugova sav dug za doprinose za vojsku otpisan. No, ni u Ministarstvu ne smatraju da je ovim riješeno pitanje dugujućeg penzionog doprinosa za vojsku.
`Problem nije jednostavan i eskaliraće kada ljudi krenu u penziju, ali Zavod PIO/MIO mora voditi računa da je Vlada isplatila i neke dugujuće penzije iz svojih sredstava`, kažu u Ministarstvu finansija.
Safić tvrdi da je nemoguće bilo kakvim zakonom otpisati dug za penziono osiguranje.
Privremeni upravnik Ministarstva odbrane FBiH, ugašenog 31. decembra 2005. godine, Marko Štrbac izjavio je za `Nezavisne` da, prema njegovim nalazima, penziono osiguranje nije plaćano između 1996. i 2002. godine za oko 30.000 pripadnika bivše Armije BiH i za oko 5.000 pripadnika bivšeg HVO-a, te da je neizvjesno koliki je ukupni dug.
Delegat u Domu naroda parlamenta FBiH Svetozar Pudarić je i kod rasprave o federalnom budžetu za 2007. godinu podsjetio da Vlada nije predvidjela novac za dugove ugašenog Ministarstva odbrane FBiH.
`Ti dugovi jesu veliki i pitanje je kako to regulisati. Dio tih dugova otpisan je Zakonom o unutrašnjem dugu iz 2004. godine koji predviđa da dio dugovanja bude plaćen, ali niko nije rekao šta će biti plaćeno i po kom kriteriju`, rekao je Pudarić.
Kaže da u budžetu za ovu godinu ima `nekih rasutih stavki za ove namjene, ali to nije ni blizu stvarnih potreba`. Pudarić smatra da bi Vlada FBiH morala početi tražiti rješenje za ovu situaciju.
`Bojim se da svi žmire pred ovim problemom koji se kotrlja kao grudva niz brdo i čekaju da negdje udari u zid, pa koga zaboli glava - zaboli`, dodao je Pudarić.