HAG - Vojni vještak Haškog tužilaštva Ričard Batler rekao je danas, u nastavku svjedočenja na suđenju generalu Ratku Mladiću, da je znao da je aerodrom u Tuzli korišten za dostavljanje oružja i ratne opreme muslimanskoj strani.
"Imao sam saznanja da su se takve stvari dešavale za vrijeme sukoba", rekao je Batler dok ga je unakrsno ispitivao zastupnik odbrane Dragan Ivetić.
Svjedoku je predočeno Mladićevo pismo britanskom generalu Rupertu Smitu, posljednjem komandantu Unprofora za BiH, u kojem protestuje zbog činjenice da se omogućava trasport oružja i ukazuje da se time krše rezolucije Savjeta bezbjednosti UN.
Batler je potvrdio i da je imao saznanja da je dio naoružanja, koje je dostavljeno u Tuzlu, djelimično prebačen u Srebrenicu, a odatle u Žepu.
Komentarišući Mladićevo protestno pismo upućeno u februaru 1995. nekadašnjem komandantu Unprofora za bivšu Jugoslaviju Bertranu Delaprelu, u kojem general tvrdi da je u dostavljanje naoružanja u Tuzlu uključen NATO, Batler je rekao da "ne zna da li je imao konkretne informacije da se radilo o avionima NATO, ali da je, s obzirom da je Alijansa imala nadzor nad vazdušnim prostorom, to svakako bilo uz znanje nekih partnera NATO".
Batler je potvrdio iskaz dat na svjedočenju u predmetu "Popović i drugi" da je postupanje Vojske Republike Srpske prema konvojima upućenim u zaštićene zone bilo "rezultat zloupotreba" u korist muslimanske strane.
On je ponovio i da nije detaljno analizirao koliko je konvoja bilo upućeno u zaštićene zone i koliko je propušteno.
Batler tvrdi da je "politika prema konvojima direktna posljedica primjene Direktive 7", koju je u martu 1995. potpisao tadašnji predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić, a u kojoj se govori o stvaranju nepodnošljivih uslova života za stanovništvo Srebrenice.
Svjedočenje Ričarda Batlera, koji iskaz započeo 3. septembra, biće nastavljeno u ponedjeljak, 16. septembra, a očekuje se da bude okončano u utorak, 17. septembra.