BiH

Osnivaju novu stranku

G. MAUNAGA, N. TANASIĆ

BRČKO - Radoslav Bogičević, bivši predsjednik Opštinskog odbora (OO) SDS Brčko, potvrdio je da je više od polovine članova tog organa napustilo SDS i da su trenutno angažovani na formiranju nove stranke pod nazivom Demokratska srpska stranka (DSS).

"Ima nas više od 40. Među nama su i članovi Skupštine SDS-a, te jedan član Glavnog odbora te stranke. U sudskom registru već smo rezervisali naziv Demokratska srpska stranka. Osnivačku skupštinu ćemo održati u nedjelju", kaže Bogičević.

Ističe da su "sa SDS-om raščistili poslije smjene OO od strane predsjednika SDS-a Mladena Bosića".

"Tada smo odlučili da formiramo novu stranku i da se raziđemo sa SDS-om.  

Stranka je lokalnog tipa i neće imati nikakve veze sa nedavno osnovanom SDS 1990, niti sa Demokratskom strankom Srbije", naglašava Bogičević i dodaje da se sa SDS-om zauvijek pozdravlja.

Četrdesetak članova SDS uputilo je OO SDS u Brčkom pismo sa zahtjevom da budu izbrisani iz članstva. Među njima je osam članova Skupštine SDS-a, jedan član Glavnog odbora, 19 članova Opštinskog odbora i 10 predsjednika mjesnih odbora.

U pismu, sada već bivši članovi stranke, podsjećaju da su se na taj korak odlučili "zbog nepoštovanja izbornih rezultata za Skupštinu SDS-a u Brčkom, nestatutarnog raspuštanja Opštinskog odbora i blokade rada legalno izabranih organa stranke od predsjednika Mladena Bosića".

Izrazili su ogorčenje radom Kluba poslanika SDS-a u Skupštini Brčko distrikta.

"Ti poslanici u prethodnih osam godina apsolutno ništa nisu učinili za narod koji predstavljaju u Skupštini, ali su u ovom vremenu puno toga ostvarili za svoj privatni interes", stoji u pismu.

U OO SDS Brčko kažu da će tek nakon zauzimanja stava stranačkih organa reagovati na pismo.

Mladen Bosić, predsjednik SDS-a, poručio je da su raspuštanja opštinskih odbora u svim strankama uobičajena. 

"Nisam čuo za osnivanje nove stranke, to prvi put čujem od vas. U ovoj državi svako po zakonu ima pravo da formira političku stranku i udruženje građana. Ukoliko se to ne kosi sa zakonskim normama i kodeksima, nemam ništa protiv bilo čije odluke te vrste", kaže Bosić.

Komentarišući navode iz pisma bivših članova SDS-a, Bosić kaže da je "očigledno da su oni, dok su bili članovi SDS-a, pokušali da uđu u aranžman sa skupštinskom većinom koja je uz gradonačelnika Mirsada Đapu".

Bosić je prije nekoliko mjeseci raspustio OO SDS Brčko i imenovao privremene organe. Od tada, strasti u tom odboru stranke se ne smiruju.

SDS 1990 - izvorna

U decembru prošle godine osnovana je i SDS 1990 - izvorna sa sjedištem u Istočnom Sarajevu. Osnivači te stranke su Vojo Kuprešanin, Miladin Nedić i Rade Ristić. Kuprešanin i Nedić bili su poslanici iz reda srpskog naroda prvog saziva Skupštine BiH 1990. godine, a Ristić je bio predsjednik opštine Srpska Ilidža 2000. godine.

Najčitanije