BiH

Osuđeni da čekaju penziju na evidenciji biroa

Osuđeni da čekaju penziju na evidenciji biroa
Osuđeni da čekaju penziju na evidenciji biroa
Maja Rener

SARAJEVO - Od oko 12.000 radnika koji su proteklih godina ostali bez posla zbog stečaja preduzeća, njih oko 70 odsto još nije našlo novi posao i osuđeni su čekati penziju na evidenciji biroa, podaci su Sindikata.

"Vrlo mali broj je našao novi posao. Većinom su poslije stečaja firme, koju su decenijama stvarali, na ulici. To su uglavnom ljudi u poznim godinama života i niko ih neće", rekao je predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Edhem Biber.

Tvrdi da je problem što stečaj dugo traje i vode ga nestručni ljudi, koji dovode firmu do likvidacije, klasične rasprodaje imovine.

"Radnici od firme potražuju milione za plate i doprinose. Jedina sreća je što im se uspijeva tokom stečaja izmiriti staž", kaže Biber.

Amer Toskić, predsjednik Sindikata grafičara BiH, ističe da se nekvalifikovani i polukvalifikovani radnici gotovo nikako ne mogu ponovo zaposliti, a jedina firma iz ove branše koja je uspjela u stečaju izmiriti sve obaveze prema radnicima je "Grafičar" Tuzla.

U Sindikatu tekstila, kože, obuće i gume, pak, kažu da je većina radnika preduzeća ove industrije uspjela nakon stečaja naći posao, dok je oko 50 radnika još na evidenciji biroa i čeka penzionisanje.

Tu sreću nisu imali radnici trgovačkih preduzeća u stečaju.

"Nekoliko firmi iz naše grane je otišlo u stečaj. Stečaji su davno završeni, pa ipak i danas teško ljudi dolaze do posla. Ima oko 200 do 300 ljudi, starijih, koji na birou iščekuju penziju", kaže Azra Šehbajraktarević, predsjednca Sindikata trgovine BiH.

U sindikatima napominju da država rijetko da novčanu pomoć ovim radnicima, a ona je uglavnom jednokratna.

Na evidenciji biroa je već pet godina, koliko ima da je pokrenut stečaj, i oko stotinu bivših radnika "Šipad Fojnice".

"Teško živi i onaj ko radi, a pogotovo onaj ko ne radi. Naših 95 radnika se tek nakon tri godine od stečaja penzionisalo. Neki su se odmah zaposlili, jer su naši šefovi otvarali privatne firme, a nas stotinak nikako se nije snašlo. To su sve stariji ljudi", naglasila je Mirsada Salihagić, jedna od bivših radnica ovog nekadašnjeg preduzeća za preradu drveta.

Rijetki su oni koji su se poput bivših radnika sarajevskog "Etas Valvesa" snašli u drugim vodama. Tako Muhamed Karić, nekada zaposlen u ovoj firmi metalne industrije, sada radi u hotelu.

"Oko 50 radnika se uspjelo penzionisati od nas 150. Malo ih je na birou. Uspjeli smo kroz stečaj i prodaju imovine naplatiti više od 90 odsto svojih potraživanja. Mi smo jedni od rijetkih koji su uspjeli naplatiti i naći posao", dodaje Karić.

Stečajni upravnik Tvornice konfekcije "Alhos" Zijad Fazlagić kaže da je većina radnika penzionisana. Međutim, naglašava, generalno je problem što je imovina firmi neuknjižena pa kada odu u stečaj teško da mogu izmiriti obaveze prema radnicima.

Najčitanije