BANJALUKA - Predsjedništvo i Izvršni odbor PDP-a očekuju od premijera RS Milorada Dodika i predsjedavajućeg Savjeta ministra BiH Nikole Špirića da razriješe ministra rada i boračko-invalidske zaštite RS Boška Tomića i zamjenike ministara u Savjetu ministara Veselina Poljaševića i Igora Crnatka.
Na jučerašnjoj sjednici Predsjedništvo i Izvršni odbor PDP-a i zvanično su donijeli odluku da više nema koalicije između njih i SNSD-a na nivou RS i BiH.
Na sjednici je odlučeno da lider stranke Mladen Ivanić podnese ostavku na funkciju predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH na prvoj narednoj sjednici.
''Očekujemo da Tomića, Poljaševića i Crnatka 'poslodavac' razriješi s obzirom na to da su došli po političkoj liniji kao kadrovi partije koja više nije dio skupštinske većine. Naši ljudi su pred organima partije rekli da se neće protiviti razriješenju, a ako se desi da neko ne prihvati smjenu partija će odlučiti šta dalje. Ukoliko ih Dodik i Špirić ne razriješe dužnosti, PDP će predložiti primjerene mjere'', kazao je Slobodan Nagradić, potpredsjednik PDP-a.
Milorad Dodik, premijer RS, kazao je da je zadovoljan radom ministra Boška Tomića i da on nema namjeru da ga mijenja.
"Ukoliko on ponudi ostavku neću je prihvatiti", kazao je Dodik, dodajući da ako Tomić ponudi neopozivu ostavku, neće imati izbora.
Špirić je kazao da ni ''on neće smijeniti kadrove PDP-a, jer nema ni nijedan valjan razloga za to'', ističući da je odluka na njima.
''Nemam primjedbe na njihov rad da bih ih smjenjivao, oni su rekli da postoje partijska mimoilaženja. Poruka SNSD-a PDP-u je bila jasna nema uslovljavanja, jer ima mnogo ozbiljnijih stvari pred Vladom RS i Savjetom ministara BiH'', kaže Špirić.
On smatra da je PDP-u ''jasno da su pretjerali u zahtjevima i da im treba stvoriti politički prostor da reteriraju''.
''Nemam ni protiv toga ništa, ali to je znak da se daju u pamet ubuduće. Njihov potez govori o dosljednosti'', kaže Špirić.
Poljašević i Crnadak juče nisu željeli da komentarišu odluke najviših organa njihove partije.
Nagradić je rekao da će kadrovi PDP-a, koji su konkursom izabrani na javne funkcije, ostati na svojim mjestima, mada ističe da "nije isključeno da će i prema njima SNSD preduzeti neke mjere".
''Neki su se već spremili da zauzmu njihova mjesta. Na nekim lokalnim nivoima imamo nagovještaja da su se neki ljudi već spremili na radna mjesta na kojim su članovi PDP-a'', kaže on.
On je rekao da na sjednici Predsjedništva i Izvršnog odbora PDP-a nije bilo riječi o sudbini lokalnih koalicija, ali je istakao da će PDP donijeti adekvatne odluke ukoliko SNSD započne priču o raskidu koalicije na lokalnom nivou.
"PDP vjeruje svojim ljudima"
Slobodan Nagradić je kazao da PDP ima povjerenje u svoje kadrove i da očekuju da će ostati na liniji partije, te da neće biti prelazaka u SNSD, kako bi ostali na funkciji.
''Od kad je svijeta i vijeka bilo je vrbovanja kadrova, ali mi imamo puno povjerenje u naše članove. Očekujemo od svih funkcionera da ostanu na liniji partije, ali ako neko bude vrbovan neće naštetiti partiji nego sebi, jer u SNSD-u ima puno onih koji su se 'začešljali' ne samo na funkcije, nego i na radna mjesta koja pokrivaju ljudi iz PDP'', kaže on.