SARAJEVO - Članice Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira, izuzimajući Rusiju, složile su se da se "odluke Ustavnog suda BiH moraju poštovati jer je Ustavni sud dio Dejtonskog sporazuma, odnosno njegovog Aneksa 4, što su 1995. u Dejtonu potpisali predstavnici Srba, Hrvata i Bošnjaka".
Ovo je danas u Sarajevu rekao Valentin Incko, visoki predstavnik u BiH, predstavljajući kominike Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC), koji je usvojen uz izdvojeno mišljenje Ruske Federacije u vezi s pitanjima pravosuđa u BiH. Incko je rekao da tokom sjednice UO PIC-a nije bilo riječi o odluci Ustavnog suda BiH u vezi sa Zakonom o praznicima Republike Srpske, te da ne može da je komentariše s obzirom na to da "još nije objavljena u Službenom glasniku". On je dodao da su odluke Ustavnog suda BiH "konačne i obavezujuće i da se moraju poštovati i provesti". Kada je riječ o referendumu o pravosuđu BiH, čije je održavanje najavljeno u Republici Srpskoj, Incko je rekao da članovi UO PIC-a pozivaju da se o pravosuđu raspravlja unutar strukturalog dijaloga.
Incko je dodao da "niži nivo vlasti ne može održavati referendume o pitanjima koja se tiču višeg nivoa vlasti". Naveo je da su članovi UO PIC-a ponovili privrženost međunarodne zajednice suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH, te dodao da bi se - u slučaju uspješno provedenog referenduma RS o pravosuđu BiH i odlukama visokih predstavnika - RS odvojila kao pravosudno područje, te da bi tu bilo riječi o "pravnom otcjepljenju".
Sve ovo dovelo je do žestoke polemike između visokog predstavnika i novinara iz RS. Novinari su Incka pitali zašto su strane sudije još tu, kada im je po Dejtonskom sporazumu mandat bio pet godina, na što je Incko odgovorio da su domaći političari produžili mandat sudijama.
Novinari su Incka upitali da li zna koji su to političari odlučili, da li je ta odluka bila u državnom parlamentu, na što je Incko rekao da se ne sjeća, ali da novinarima to može javiti za pola sata. Upitan da prokomentarise zašto su onda dva naroda preglasana, Incko je rekao da nije upoznat s tim, te da nije vidio ni odluku, pa tako i ne zna da li je iko preglasan.
U Ambasadi Rusije u BiH kazali su da se nisu složili s osudom održavanja referenduma u RS o pitanju povjerenja Sudu i Tužilaštvu, na čemu su insistirali partneri, te da su odbili da se pridruže tački kominikea po kojoj su odluke Ustavnog suda obavezujuće kada je riječ o 9. januaru kao Danu RS.
Aleksandra Pandurević, član Predsjedništva SDS-a, kazala je juče da bh. političari jesu produžili mandat stranim sudijama, te da su to uradili političari iz FBiH kako bi strane sudije bile produžena ruka OHR-u.
Ona je upitala zašto direktori PIC-a ne traže da se provede 91 odluka Ustavnog suda BiH koja nije provedena.
"Većina tih neprovedenih odluka tiče se FBiH i kantona. Upitala bih Incka zašto nije sazvao sjednicu PIC-a kada je SDA javno rekla da neće nikada provesti odluku Ustavnog suda BiH u vezi s Mostarom", rekla je ona.
Staša Košarac, poslanik SNSD-a u parlamentu BiH, kaže za "Nezavisne" da nema razlike u djelovanju Ustavnog suda BiH i OHR-a, odnosno Valentina Incka, podsjetivši da je za RS neprimjenjiva odluka Ustavnog suda BiH jer je, kako je on podsjetio, RS nastala 9. januara 1992. godine prije oružanih sukoba. Kada je riječ o stavu PIC-a povodom najave o provođenju referenduma u RS o pravosuđu, Košarac je naglasio da RS ima zakone o referendumu i da je Narodna skupština RS tijelo koje donosi odluku o tome.
Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Milan Kovač ocijenio je da je bio očekivan kominike PIC-a kako bi se politička odluka Bakira Izetbegovića i SDA o ukidanju Dana Republike Srpske provela kroz Ustavni sud BiH.