BiH

PIC podržao Lajčaka, Špirić podnosi ostavku

PIC podržao Lajčaka, Špirić podnosi ostavku
PIC podržao Lajčaka, Špirić podnosi ostavku
Mirza Čubro, Dragan Risojević

SARAJEVO Upravni odbor Savjeta za provođenje mira u BiH (PIC) podržao je sve mjere visokog predstavnika Miroslava Lajčaka, nakon čega je predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić rekao da je njegova ostavka neminovnost.

U Deklaraciji nakon dvodnevnog sastanka Upravni odbor PIC-a saopštio je da `podržava odluke i predložene mjere visokog predstavnika, koje su u potpunosti u skladu s njegovim mandatom i Ustavom BiH`.

Ruska Federacija je izrazila izdvojeno mišljenje u pogledu mjera visokog predstavnika i zabrinutost zbog posljedica koje one ostavljaju.

Ranije juče Špirić je na sjednici UO Savjeta za primjenu mira rekao da smatra da su Lajčakove odluke antidejtonske i antiustavne i da će pri donošenju odluke da li će napustiti mjesto predsjedavajućeg Savjeta ministara od presudnog značaja biti kominike sa zasjedanja PIC-a.

`Ne govorim ja ovo jer sam ogorčen ili zabrinut radi svoje političke pozicije ili karijere, ja sam iskreno zabrinut zbog nedužnih građana BiH i njihove budućnosti; zato sam ja jedini predsjedavajući Savjeta ministara BiH od Dejtona naovamo koji će, zavisno od vašeg stava, biti spreman svoju ostavku ponuditi Predsjedništvu BiH, jer ne želim da učestvujem u realizaciji odluke koja vodi ka neuspjehu zemlje`, dodao je Špirić.

PIC u Deklaraciji nakon sastanka navodi da je jedina svrha Lajčakovih mjera da se omogući lakše odlučivanje u Savjetu ministara i parlamentu, što je neophodno za ubrzavanje reformskog procesa.

`Neki politički lideri su pretjerano reagovali na ove mjere da bi stvorili političku krizu. Oni su, također, osporili legitimitet i ovlaštenja visokog predstavnika i Savjeta za implementaciju mira. Upravni odbor PIC-a posebno poziva lidere RS da ispunjavaju svoje obaveze`, navodi se u Deklaraciji.

PIC je pozdravio i inicijativu visokog predstavnika da se sačini obrazloženje kojim će se pojasniti da se donesenim mjerama zadržava ustavna zaštita konstitutivnih naroda i entiteta.

`Mi pozivamo pravne eksperte RS da se konstruktivno uključe u rad pravnih eksperata OHR-a u pogledu ovog obrazloženja`, stoji u Deklaraciji.

PIC je istakao da se odluke visokog predstavnika moraju u potpunosti poštovati i bez odlaganja provesti i ponovio da neće ostati pasivan u slučaju provokativnih izjava ili poteza.

`Svi politički lideri ili institucije iz BiH koji osporavaju visokog predstavnika i Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira biće predmet odgovarajućih mjera`, navodi se u Deklaraciji PIC-a.

PIC je izrazio zabrinutost najavama da bi se određene reforme mogle jednostrano poništiti entitetskim odlukama o povlačenju nadležnosti koje su ranije prenesene na državu i navodi da se entitet ne može jednostrano povući iz reforme.

PIC je pozvao Srbiju, kao jednu od potpisnica Dejtona, kao i organe vlasti u Bosni i Hercegovini, a posebno u RS, da sarađuju s Haškim tribunalom tako što će igrati proaktivnu ulogu u hapšenju svih preostalih optuženika, uključujući Radovana Karadžića i Ratka Mladića, bez daljih odlaganja.

PIC je imajući u vidu nedostatak pomaka u realizaciji ključnih reformi, naglasio da je potrebno staviti težište na završavanje implementacije Dejtonskog mirovnog sporazuma, uključujući i napore u borbi protiv evidentne nefunkcionalnosti državnih institucija.

Špirić je na sjednici PIC-a rekao da je odluka visokog predstavnika Miroslava Lajčaka o izmjenama Zakona o Savjetu ministra opasna jer je proizvela podjele.

`Ova odluka je opasna jer je proizvela podjele sa nesagledivim posljedicama. BiH je zemlja koja, nažalost, još nema identične i jedinstvene stavove o vrlo važnim pitanjima. Zato je odluka visokog predstavnika donesena na pogrešnim premisama i po mojoj vlastitoj procjeni ona treba da doprinese laganom rastu političke temperature u BiH i doprinese povezivanju s krizom u regionu.. Ova odluka počiva na negacijama, a ja uporno i dugo govorim da su negacije države ili entiteta osnova našeg neuspjeha`, kazao je on.

Špirić je na sjednici Upravnog odbora Savjeta za primjenu mira rekao da je u ovoj situaciji jedino rješenje korak nazad visokog predstavnika.

`Zato vas molim da nam dozvolite da upravljamo ovom zemljom ili da to činite sami. Ovako dugo neće moći. I zato se plašim vremena ispred nas umjesto da mu se radujem. A, ako se ja plašim vremena pred nama, šta reći građanima`, rekao je Špirić.

On je dodao da međunarodna zajednica insistira na transparentnosti u BiH, a sama nije spremna na tako nešto.

`Da je obrnuto, visoki predstavnik ne bi imao potrebu da SMS porukama najbitnijim političkim faktorima izdaje uputstva, nego bi te poruke ostajale u arhivi i svjedočile o 'najplemenitijim' namjerama međunarodne zajednice`, dodao je.

Špirić je podsjetio da je on predsjedavajući Savjeta ministara Bosne i Hercegovine, odnosno prvi čovjek izvršne vlasti, i upitao kako je moguće da se odluka o radu tijela na čijem je čelu donosi dok je on u Vašingtonu i dok se bori za ekonomsku priču Bosne i Hercegovine.

`Kako se može donijeti odluka o budućnosti moje zemlje, a naročito o meni lično, a da se prethodno ne obave razgovori sa mnom. Upozoravao sam da nije normalna situacija u kojoj predsjedavajući Savjeta ministara ima samo odgovornost, a nema ovlaštenja. Mislite li da je meni ova odluka pomogla u tom smislu? Vjerujte da nije. Najnovijom odlukom visoki predstavnik je samo dodatno razvlastio predsjedavajućeg Savjeta ministara`, kazao je Špirić.

Dodao je da je nakon odluke uslijedio i niz sastanaka koji su za temu imali Zakon o Savjetu ministara BiH za koje je on čuo samo iz sredstava javnog informisanja.

`Pokušajte zamisliti sličnu situaciju u vašim zemljama, u kolijevkama moderne demokratije. Ne mislim da bi bilo moguće. Apelujem na vas da ne radite u BiH ono što ne biste mogli zamisliti u vašim zemljama. Isuviše dugo je BiH bila mini-laboratorija i mislim da je vrijeme da se s tom praksom prestane`, rekao je Špirić.

Kazao je da je Bosna i Hercegovina isuviše dugo zemlja apsurda, o čemu svjedoči i njegova uloga u reformi policije.

Visoki predstavnik Miroslav Lajčak nakon sjednice PIC-a je rekao da je dobio punu podršku za mjere koje je poduzeo.

`Dobio sam punu podršku za provedbu svog mandata, kao i za dalje jačanje funkcionalnosti državnih institucija. Upravi odbor jednoglasan je u stavu da se odluke visokog predstavnika moraju poštovati, te da je njihovo kršenje antidejtonska aktivnost`, izjavio je Lajčak.

Visoki predstavnik naglasio je da su sve zemlje saglasne da su njegove mjere u potpunosti u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom.

Lajčak je kazao da će poštovati ovaj stav Rusije, ali da neće povući, promijeniti ili suspendirati svoje odluke čak i u slučaju da SNSD ozbiljno misli provesti svoju najavu o povlačenju iz državnih institucija.

`To su ucjene, a kod mene ucjene ne prolaze. Političarima u BiH bi bilo bolje da rade svoj posao i ispunjavaju preuzete obaveze. Ja ću tumačiti Dejtonski sporazum. Moram priznati i da sam razočaran najavom predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH da će podnijeti ostavku. Apsurd je da neko podnosi ostavku zbog mjera koje pomažu u poboljšanju funkcionalnost institucije koju vodi. U svakom slučaju, imamo veliki broj mjera koje ćemo poduzeti u slučaju da do ovoga i dođe`, poručio je Lajčak.

Špirić trebalo da informiše o reformi u kojoj nije učestvovao

`Gorko sam se nasmijao kada sam dobio poziv za ovo zasjedanje u kojem je stajalo da bih ja trebalo vas da informišem o reformi policije i najnovijim dešavanjima na tom polju. Dame i gospodo, ja bih trebalo vas to da pitam. Vaši ambasadori znaju mnogo više o tome od predsjedavajućeg Savjeta ministara. Mjesecima sam ponavljao da bi trebalo da budem prisutan na svim sastancima u vezi s reformom policije kako bih mogao dati svoj doprinos. Na koliko sam sastanaka bio pozvan? Niti na jedan`, kazao je Šprić.

Rekao je da pozdravlja dogovor političkih lidera u Mostaru o toj reformi i da se nada da će procjena Evropske komisije biti pozitivna i da će ovaj dogovor biti dovoljan za parafiranje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

I Živković najavio ostavku

SARAJEVO - Milorad Živković, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, najavio je juče da će podnijeti ostavku ukoliko se ne uvaže stavovi Republike Srpske u vezi s nametnutim odlukama visokog predstavnika Miroslava Lajčaka.

Živković je saopštio kako će slijedi svog stranačkog kolegu i predsjedavajućeg Savjeta ministara Nikolu Špirića u namjeri da podnesu ostavke ako ne dođe do `kvalitetnog dijaloga i zadovoljavajućeg rješenja u vezi s Lajčakovim odlukama`.

On je, u pismu upućenom Lajčaku, ponovio da su neke od predloženih izmjena Poslovnika državnog parlamenta protivustavne i da bi, u slučaju njihove primjene, moglo doći do manipulacija u parlamentu.

Živković je u pismu ocijenio da se izmjene Poslovnika, koje Lajčak traži da se bezuslovno prihvate, i ne mogu naći na parlamantu, s obzirom na to da se `još nije pojavio ovlašteni predlagač izmjena`, a i zato što se već u proceduri nalaze i drugi zahtjevi za izmjenu Poslovnika.

On je precizirao da je predloženim izmjenama Poslovnika derogirano i pravno tumačenje primjene Poslovnika, koje je parlamentu u februaru 2000. godine dostavio OHR, kada se pojavio problem kod glasanja.

Živković je ocijenio i da bi, u slučaju prihvatanja predloženih izmjena, moglo doći do manipulacija poslaničkim karticama i prisustvom na sjednicama, s obzirom na komplikovano određivanje jedne trećine poslanika.

U pismu Lajčaku negirao je, takođe, tvrdnje za navodnu neefikasnost parlamenta, kao argument za izmjene Poslovnika, ističući da su u aktuelnom mandatu usvojena 44 zakona, a ne jedan, kako se tvrdi.

Najčitanije