PRIJEDOR - Predsjednik Demokratskog narodnog saveza /DNS/ Marko Pavić ocijenio je da je turski premijer Redžep Tajip Erdoan euforičnom izjavom o svojim izbornim rezultatima doveo u vezu Sarajevo i sve muslimanske teritorije, čime je još jednom potvrdio želju da uspostavi nekadašnje Osmanlijsko carstvo.
"Erdoan ne poznaje ili namjerno zanemaruje i Dejtonski sporazum i stanje u BiH. Neka svoje ideje ostavi za neku drugu teritoriju, a neka Republiku Srpsku /RS/ i BiH pusti da se razvijaju u okviru Dejtona. Jednom rečenicom poruka Erdoanu je da nema Osmanlijskog carstva u BiH, a posebno ne u RS", rekao je Pavić Srni.
On je naglasio da su Erdoanove posljednje izjave putokaz za RS.
"Ono što je /Erdoan/ radio u Srbiji, uz, nažalost, poziv i odobrenje i poziv predsjednika Srbije /Borisa Tadića/ nije dobronamjerno ni za RS ni za Srbe u BiH", poručio je Pavić.
Prema njegovim riječima, sve što Erdoan ubuduće bude radio, mora biti strogo definisano.
"Za sve što bude preduzimao, moramo imati veliku rezervu, jer je ovaj put bio iskren", upozorio je Pavić.
On je dodao da DNS smatra protivnikom svakoga onoga ko želi Tursku uvući u Dejtonski mirovni sporazum.
"U Dejtonu nema Turske i njenih ideja i mi u RS držaćemo se Dejtona, a ideje i poruke koje je poslao Erdoan nemaju plodno tle u RS i ovđe nisu dobrodošle", zaključio je Pavić.
Turski premijer Redžep Taip Erdoan rekao je da je pobjedom njegove stranke na izborima u Turskoj "Sarajevo dobilo jednako kao i Istambul", da će Turska u budućnosti biti glas Bliskog istoka na Zapadu i da će svi muslimani u BiH, Libanu, Siriji i Palestini profitirati od njegove pobjede na parlamentarnim izborima.