Radomir Pavlović, predsjednik Skupštine opštine Srebrenica, optužio je Abdurahmana Malkića, načelnika opštine Srebrenica, da po nalogu sarajevskih vlasti diskriminiše Vladu RS sa zadatkom "da istrgne Srebrenicu iz RS, bilo politički ili ekonomski".
NN: Načelnik opštine Srebrenica Abdurahman Malkić uputio je oštre kritike na račun Vlade RS, upozoravajući da su ulaganja u Srebrenicu znatno manja od onog šta u javnost plasira Vlada RS. Malkić postavlja pitanje gdje je Vlada RS utrošila 27 miliona KM?
PAVLOVIĆ: Pošto nije uspio politički projekat izdvajanja Srebrenice iz RS, bošnjački političari su krenuli drugim putem da je ospore, ekonomski. Malkićev napad ima strogo političku namjeru da se diskriminiše Vlada RS po instrukcijama iz Sarajeva, minimizira njena uloga kao i programa za Srebrenicu, kako bi u izbornoj godini otvorio okvir za ulazak kapitala iz FBiH i jednog dijela međunarodne zajednice. Negira se sve što je dobro urađeno u Srebrenici i prikriva silno pranje novca, uz isticanje zločina nad Bošnjacima, što potvrđuje namjeru bošnjačkih političara iz ove opštine, ali i iz Sarajeva, da diskredituju Vladu RS kod međunarodne zajednice. S obzirom da nije uspio politički projekat izdvajanja Srebrenice iz RS, jer za to Vijeće za implementaciju mira nije dalo saglasnost, nastavlja se drugi projekat, ekonomski oblik zauzimanja Srebrenice preko krugova iz međunarodne zajednice i aktuelne bošnjačke vlasti u Srebrenici, koja pokušava da ponovo nametne vladavine manjine nad većinom. U Srebrenici vlast je u posljednja dva kruga lokalnih izbora uspostavljena glasovima iz vreća u odsustvu, jer na području opštine Srebrenica glasa 25 odsto Bošnjaka, a 75 odsto glasova dolazi u vrećama iz FBiH. Ponovo načelnik Malkić želi uz pomoć OHR i određenim pritiscima međunarodne zajednice da uspostavi pravila izmjene Statuta, izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi, izmjene Ustava kako bi Bošnjaci i u naredne četiri godine imali vlast, iako ih na prostoru Srebrenice živi jedva četvrtina od ukupnog broja stanovništva.
NN: Šta je Vlada FBiH konkretno uradila u Srebrenici?
PAVLOVIĆ: Što se tiče ulaganja sredstava federalne vlade tačno je samo da su oprane pare od čega opština Srebrenica nema nikakvu korist. Neka Malkić odgovori gdje je utrošeno četiri miliona maraka Vlade FBiH?! To nisu vidjeli građani Srebrenice. Gdje je utrošen milion KM Tuzlanskog kantona, 600.000 KM Sarajevskog kantona, distrikta Brčkog, i to su sredstva namijenjena samo bošnjačkom stanovništvu.
Pitam Malkića koliko je puta prošle godine bio u Vladi RS i koliko je puta tražio posjetu, a koliko su puta u Srebrenicu došli predstavnici Vlade FBiH i ministri Savjeta ministara BiH? To govori o jasnom opredjeljenju Bošnjaka, koji ne priznaju RS i njene institucije, koji žele da zaobiđu njene institucije i imaju politički zadatak da istrgnu Srebrenicu iz RS, bilo politički ili ekonomski. Ta poruka se vidi po praznicima koje Bošnjaci ne poštuju, po obilježjima opštine, gdje nema simbola RS... Interesantno je da Malkić još nije napravio nijedan program prema Investicionom fondu za razvoj RS, posebno Fondu za istočni razvoj RS, a traži sredstva od Kantona Tuzla, Vlade FBiH, Sarajevskog kantona, distrikta Brčko i međunarodne zajednice, vješto zaobilazeći institucije RS.
NN: Gdje je Vlada RS utrošila 27 miliona KM, koje spominje Malkić?
PAVLOVIĆ: Vladina ulaganja u Srebrenicu su bila transparentna i komisija, zadužena za kontrolu utroška sredstava, više puta sastajala se sa predstavnicima lokalne vlasti, koji nisu imali nikakvih primjedbi. Na području Srebrenice planirano je 25 kilometara regionalnih puteva, a četiri i po miliona KM planirano je za elektrifikaciju. Vlada RS je donijela poseban program sanacije i asfaltiranja lokalnih puteva u opštini Srebrenica i susjednoj Žepi za povratnike Bošnjake. Sredstva u iznosu od oko pet miliona maraka imaju za cilj da poboljšaju infrastrukturu, asfaltiranje puteva, da se stimuliše povratak na ta područja. Dovoljno je da se saberu samo te cifre, a da ne govorimo da je programom u Srebrenici planirano da se uradi i regionalni put Milići - Jadar, formiranje centra za komunikacije, adaptiranje zgrade Suda za specijalno tužilaštvo i još niz aktivnosti koje nisu ušle u program ove godine, a koje se planiraju...
Vlada RS je kroz program posebne brige za opštinu Srebrenica uradila ono što nisu uradile vlade zadnjih 50 godina za ovu opštinu. I u tom dijelu je najvažnije istaći 25 kilometara regionalnog puta Srebrenica - Skelani i Srebrenica - Fakovići. Kroz program Vlade urađeno je 15 kilometara lokalnih asfaltnih puteva za povratnička sela, u kojima ima povratka kao što su Toplica, Viogor, Kostolomci, Crvica, Skelani, Brezani, kao i 20 kilometara saniranja i nasipanja lokalnih makadamskih puteva radi obezbjeđenja uslova za povratak. Sa prostora srebreničkog kraja zbog toga što nisu mogli da se zaposle i nisu imali uslova za život oko 20.000 Srba se iselilo u Bajinu Baštu i druge opštine u Srbiji. Malkić je svjesno nastavio etničko čišćenje Srba sa ovih prostora, jer ni u navedenim mjesnim zajednicama, niti Krnjićima, Radoševićima, Ratkovićima, Sase nije uradio ništa da bi se ljudi vratili na svoja ognjišta. Program Vlade RS omogućava ponovo vraćanje tih ljudi na njihova ognjišta, gdje imaju svoja imanja, dom i to smeta načelniku Malkiću i politici u Sarajevu, njegova je uloga očigledna - da minimizira to što radi Vlada RS.
Urađeno mogu da vide svi
"Sve što je Vlada RS uradila u Srebrenici mogu da vide svi građani pa i Malkić. Vlada RS je preko svojih javnih institucija 'Srpskih šuma' obnovila neke zgrade u opštini Srebrenica, i sve što radi Vlada RS vidi se na terenu. U planu je još mnogo toga da se uradi za ovu godinu. Vlada RS je sanirala osnovnu školu u Skelanima, srednjoškolski centar u Srebrenici, Dom zdravlja, a u planu je i projekat elektrifikacija koji u 70 odsto slučajeva obuhvata bošnjačka sela mjesnih zajednica Skenderovići, Ratkovići, Radoševići i druga. Iako bošnjački političari to žele da ospore, Vlada RS je uradila i ima u planu još mnogo toga da radi i uloži u Srebrenicu", kaže Radomir Pavlović.