BiH

Plate duplo veće

Plate duplo veće
Plate duplo veće
Mirza Čubro

SARAJEVO - Poslanici i delegati u parlamentu BiH, počevši od jula ove godine, ipak će zarađivati "samo" 6.000 KM mjesečno, a ne 7.000 KM kakav je bio prvobitni prijedlog, odlučila je jučer Administrativna komisija parlamenta BiH.

U ovo je uračunata osnovna plaća, paušal od 747 KM, naknade za topli obrok od 260 KM, minuli rad, rad u komisijama, te za odvojeni život. "Osnovica za obračun plaće utvrđena je Zakonom o plaćama u institucijama BiH. Koeficijenti su isti, kao u važećoj odluci o načinu obračuna plaća i naknada članova parlamenta BiH. Naše su odluke konačne i obvezujuće", kazao je Ilija Filipović, zamjenik predsjedavajućeg ove komisije, koja je jučer djelimično izmijenila Odluku o obračunu plaća povećavši osnovicu sa 240 KM na 498 KM.

U prevodu, poslanik koji nije član niti jedne komisije i bez dana radnog staža imat će osnovnu plaću od 4.698 KM. Uz to, dobijat će poslanički paušal od 747 KM, topli obrok od 260 KM, te ukoliko nije iz Sarajeva 500 KM za odvojeni život. Predsjedavajući klubova i komisija imat će osnovnu plaću od 4.233 KM, dok će predsjedavajući i zamjenici predsjedavajućih parlamentarnih domova zarađivati 4.332 KM, uvećano za predviđene naknade.

"Komisija treba smanjenjem koeficijenata poslaničke plaće svesti na sadašnji nivo, što je sasvim primjereno ekonomskoj situaciji u zemlji. Sadašnja plaća dovoljna je za trenutno stanje u zemlji, ali i za ubuduće", kazao je Salko Sokolović, poslanik SDA i član ove komisije.

Njegov prijedlog odbijen je većinom glasova. Za duplo povećanje plaća glasalo je pet od osam članova Komisije. Protiv su bili Salko Sokolović iz SDA, te Momčilo Novaković iz SDS-a, dok je Hilmo Neimarlija iz Stranke za BiH bio suzdržan. U pet glasova "za" uračunat je i glas Vinka Zorića iz HDZ 1990, koji uopće nije bio u sali u vrijeme glasanja. Sjednicu je napustio ranije, kazavši kako podržava prijedlog za povećanje plaća.

Regres u visini prosječne plate u BiH

Članovi Administrativne komisije juče su usvojili i prijedlog da regres poslanika bude obračunat u skladu sa Zakonom o plaćama u institucijama BiH, što iznosi jednu prosječnu plaću u BiH, odnosno oko 660 KM. Nakon godišnjih odmora Komisija će razmatrati visinu naknada za rad u stalnim i privremenim komisijama.

"S ovom odlukom ne moramo žuriti. Svakako tokom kolovoza neće biti zasjedanja komisija", rekao je Filipović.

Ivanić: Sporna druga davanja

Visina plate parlamentaraca nije sporna, ali jesu druga davanja i naknade, koji su veći nego same plate, rekao je juče u Prijedoru Mladen Ivanić, lider PDP-a.

On je dodao da je istina da parlamentarci imaju visoka primanja, ali ona nisu i najviša u državi.

"Veća primanja imaju članovi Predsjedništva i Savjeta ministara BiH. O tome je trebalo razmišljati kada je takav zakon svojevremeno donesen", rekao je Ivanić, lider PDP-a.

Nerealna zamisao

Sanela Haznadar, student, Sarajevo

Logično je bilo i očekivati da će parlamentarci sebi izglasati povećanje plate, a ne suprotno. Penzije su minimalne, plate od 400 KM kasne i odluka državnih parlamentaraca zaista nema nikakvog opravdanja, ali takva nam je država i svako sebi štima onako kako mu odgovara.

Fima Tomašević, penzioner, Sarajevo

To zaista nema nikakvog smisla. Dok narod nema novca da kupi hljeb i gladuje, parlamentarci sebi povećavaju plate. Kako ih nije sramota redova ispred javnih kuhinja. Narod niti ima države, niti ima ikakvih prava.

Sava Rađenović, penzioner, Banjaluka

Nemam riječi na tu odluku. Penzioneri po kontejnerima prevrću, dok drugi imaju 6.000 KM platu, to je sramota.

Sigurna sam da bi sa dosta manje novca mogli da zadovolje svoje potrebe.

Sandra Stupar, radnik, Banjaluka

Tek sad sam čula tu informaciju i to je stvarno previše u odnosu na sve ostale plate i u prosvjeti, MUP-u, a posebno u odnosu na penzije. Nije realno, niti u skladu sa standardom drugih ljudi.

Milica Bojić, penzioner, Prijedor

Pitala bih naše predstavnike u parlamentu BiH kako ih nije stid penzionera, radničke klase i beskućnika. Moja mjesečna penzija jedva dostigne 200 KM, a takva primanja ima cijela armija penzionera u BiH. Neka naši zastupnici uzmu digitron ili olovku i izračunaju koliko bi se nas penzionera nahranilo i liječilo od jedne njihove mjesečne plate.

Zoran Ivanković, električar, Mostar

Visoke plaće zastupnika same po sebi nisu problematične. Ljudi koji vode državu i trebaju imati visoke plaće. Međutim, u situaciji kada je u državi 40 posto nezaposlenih, a prosječna je plaća 500 KM, potpuno je nemoralno sebi davati plaću o nevjerojatnih 6.000 KM.

Radmila Savović, penzioner, Trebinje

Ne želim da komentarišem, već samo pitam: Da li je normalno da ja imam penziju od 200 KM, a poslanici koji nisu uradili ništa da cijeloj zemlji bude bolje 6.000 KM? Ako mi daju recept kako da preživim sa ovoliko novca, onda neka i poslanici dobiju onoliko koliko dobijem za tri godine.

Najčitanije