BiH

Počela redovna polugodišnja debata o BiH u Savjetu bezbjednosti UN

Počela redovna polugodišnja debata o BiH u Savjetu bezbjednosti UN
Foto: Tanjug/AP/Arhiva | Počela redovna polugodišnja debata o BiH u Savjetu bezbjednosti UN

NJUJORK - U Njujorku je počela redovna polugodišnja debata Savjeta bezbjednosti UN o BiH.

Sastanak je počeo usvajanjem agende.

Vlada Republike Srpske dostavila je ranije svoj izvještaj sa posebnim osvrtom na posljedice eventualnog usvajanja rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN.

Prethodni, vanredni sastanak Savjeta bezbjednosti UN o situaciji u BiH održan je u utorak, 30. aprila na zahtjev Rusije.

Predstavnici Rusije zakazali su tada vanrednu sjednicu kako bi upozorili da je BiH na ivici oružanog sukoba, ali i zbog toga što je ambasador BiH pri UN Zlatko Lagumdžija bez saglasnosti institucija BiH pokrenuo priču o rezoluciji o Srebrenici.

Glasanje u Generalnoj skupštini UN o rezoluciji pod nazivom "Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici 1995", čiji su sponzori Njemačka i Ruanda, trebalo je da bude održano danas, ali je odgođeno za neki kasniji datum.

Ovo je treći put da se glasanje o rezoluciji o Srebrenici prolongira.

Kosponzori rezolucije su i međuregionalna grupa zemalja, uključujući SAD, Francusku, Hrvatsku i Sloveniju.

Stalni ruski predstavnik u UN Vasilij Nebenzja izjavio je da Rusija nikad neće prihvatiti takvu rezoluciju jer nije u saglasnosti sa Dejtonskim sporazumom, s obzirom da jedan od entiteta, koji čine BiH, nije dao svoju saglasnost.

On je rekao da će nacrt rezolucije destabilizovati zemlju.

Najčitanije