BANJALUKA - Svečana akademija povodom obilježavanja Dana Republike Srpske, 9. januara, počela je u Banjaluci u prisustvu visokih zvaničnika Srpske i Srbije, kao i Njegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija.
Prisutni su predsjednici Narodne skupštine Republike Srpske i Srbije Nenad Stevandić i Ana Brnabić, srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednici vlada Srpske i Srbije Radovan Višković i Miloš Vučević, ministri u obje vlade, srpski predstavnici u zajedničkim institucijama BiH, ambasadori.
Akademija je počela himnama "Moja Republika" i "Bože pravde", koje je izveo Mješoviti hor i Simfonijski orkestar Narodnog pozorišta Republike Srpske.

Minutom ćutanja prisutni su odali poštu svima onima koji su živote dali za stvaranje Republike Srpske.
Republika Srpska, kao i naš narod kroz vijekove u svom tridesettrogodišnjem trajanju prolazi kroz različita raspeća i iskušenja, ali mi znamo da raspeće i iskušenje nosi u sebi i tajnu trijumfa, pobjede i vaskrsenja, istakao je danas Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije.
Patrijarh je naglasio da kada god prolazimo kroz stradanja, nismo bez nade, nego u samom stradanju imamo trijumf pobjede.
"Radost je velika i blagoslov da kao pastiri idemo u goste svojim bližnjima u svako doba, a poseban blagoslov za nas srpske episkope, gdje god da se nalazimo i za poglavara naše Crkve, jeste kada dođemo ovdje u Republiku Srpsku. Širom otvorenih srca i otvorenih ruku, kada možemo sa vama u jednoj vjeri, ljubavi i nadi da se grlimo i slavimo Gospoda našeg Isusa Hrista. Posebna radost jeste kada dolazimo ovdje na slavu Republike Srpske. Ove godine, Gospod je htio da slava, koja je i rođendan Srpske, bude po 33. put i rođendan i slava. To su godine punoće, godine našeg Gospoda Isusa Hrista, godine u kojima je postradao, ali što je još važnije i vaskrsao", naveo je patrijarh srpski na svečanoj akademiji u Banjaluci povodom Dana Republike Srpske.

Patrijarh je naglasio da mir sa sobom nosi praštanje koje je najvažniji temelj svake zajednice - od porodice do države.
"Bez mira nema ni sabornosti, a mi smo stvoreni da budemo saborna bića, da budemo jedno", istakao je patrijarh srpski, dodajući da ni mi ne možemo biti mirni ako drugi oko nas nisu u miru, prenosi RTRS.
On je poručio da ljudi treba da praštaju, da pruže ruku jedni drugima.
Prije 33 godine, 9. januara, postavljen je temelj Republike Srpske. Volja naroda da živi u slobodi, miru i onako kako želi pretočena je u odluku zahvaljujući kojoj Republika Srpska i danas postoji. Ovogodišnji slogan je "Za vječnost rođena".
Kako je istaknuto na početku akademije, ovaj dan posjeća da srpski narod treba da stremi jedinstvu, sabornosti, razumijevanju i kolektivitetu našeg društva, čime se pokazuje istinska snaga srpskog naroda i ove zemlje.
Republika Srpska je nastala 9. januara 1992. godine pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.
Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali status konstitutivnog naroda, prenosi Srna.