BIJELJINA, ZVORNIK, SOKOLAC - Mitinzi podrške srpskom narodu na Kosovu održani su juče u Bijeljini, Zvorniku, Foči, Novom Gradu/Bosanskom Novom i Sokocu.
"Ubjeđeni smo da i silništvo ima kraj i da će silnike stići kazna. Odavde, iz srca Romanije, kolijevke slobodarstva i prostora koga zovu Romanijsko Kosovo, poručujemo našim vršnjacima na Kosovu i Metohiji da naša srca kucaju za njih, da ćemo se moliti za njihove živote i za dane u kojima će živjeti srećno", poručio je učenik Srednje škole u Sokocu Marko Borovčanin sa protesta zbog jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova.
Miting podrške Srbima sa Kosova i Metohije održan je pred zgradom opštine.
Mirnom šetnjom ulicama Foče, nekoliko stotina studenata Medicinskog, Stomatološkog i Bogoslovskog fakulteta, zajedno sa učenicima i profesorima Srednjoškolskog centra, izrazili su protest.
Studenti i đaci, sa raznobojnim kapama i ogrnuti zastavama RS i Srbije, nosili su transparente na kojima je pisalo "Ko da nam iz duše uzme Kosovo", "Ne damo Kosovo", "UN - sramota".
Više stotina bijeljinskih srednjoškolaca mirnim protestima, šetnjom gradskim ulicama, izrazili su negodovanje uz jako skandiranje "Ne damo Kosovo" i "Kosovo je Srbija". Protest, koji su samoinicijativno organizovali bijeljinski srednjoškolci, počeo je nešto prije 12 časova kada su krenuli šetnjom iz dijela grada gdje je većina bijeljinskih srednjih škola, kroz Račansku ulicu, ka centru grada.
Nekoliko stotina srednjoškolaca, kojima su se pridružili i drugi stanovnici Novog Grada, juče su prošli glavnom ulicom Karađorđa Petrovića i okupili se na centralnom gradskom trgu Mladena Oljače. Oko 1.000 građana predvođenih učenicima srednjih škola učestvovalo je i u protestnoj šetnji ulicama Zvornika.
Skupovi su protekli dostojanstveno, bez incidenata, tako da policijske snage nisu imale potrebe da intervenišu.