SARAJEVO - Sporazum o donaciji 200.000 eura, koje je obezbijedila Vlada Kraljevine Norveške za potrebe tima koji istražuje ratne zločine u Srebrenici, potpisan je juče u Tužilaštvu BiH.
Sporazum su potpisali Jan Brath, ambasador Norveške u BiH, Marinko Jurčević, glavni tužilac Tužilaštva BiH, i Dubravka Piotrovski, šef Ureda registrara BiH.
"Vlada Norveške obezbijedila je 200.000 eura koje šalju preko Ureda registrara BiH, a s ciljem doniranja dodatnih sredstava u radu Tužilaštva BiH. Ovaj novac će pomoći u procesuiranju ratnih zločina u Srebrenici. U situaciji smo da ljudi koji su počinili ratne zločine u Srebrenici i danas slobodno hodaju. Vjerujem da je ovakva situacija neprihvatljiva i krajnje je vrijeme da se učini nešto po tom pitanju. To je veoma bitno za pravdu, ali i za porodice žrtava", rekao je ambasador Brat.
Dubravka Piotrovski iz Ureda registrara BiH je naglasila da je Srebrenica prvi prioritet Tužilaštva BiH.
"Novac će biti iskorišten za jačanje kapaciteta Tima 6, koji radi na istraživanju ratnih zločina na području Srebrenice u periodu od 1992. do 1995. godine", kazao je Jurčević.