BANJALUKA - Počela je posebna sjednica Narodne skupštine RS na kojoj bi trebalo da bude razmatran Prijedlog budžeta za narednu godinu u iznosu od 2,033 milijarde KM i Prijedlog ekonomske politike za 2015. godinu.
Današnjoj sjednici prisustvuju predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i premijer Srpske Željka Cvijanović.
Budžetski prihodi planirani za narednu godinu viši su za 48 miliona KM u odnosu na ovu godinu, a rashodi će biti umanjeni za oko 70 miliona KM.
Suficit u budžetu za narednu godinu trebalo bi da iznosi 32 miliona KM, dok su domaći prihodi planirani u iznosu od 1,588 milijardi KM.
Budžetski okvir za 2015. godinu manji je za 130 miliona KM nego ovogodišnji rebalansirani budžet, a rashodovna strana planirana je u iznosu od 1,538 milijardi KM.
Prijedlog ekonomske politike za 2015. godinu slijedi program rada Vlade za naredni četvorogodišnji period.
Ovaj dokument će slijediti program rada Vlade koji obuhvata oporavak privrede i privredni rast, reformu javnog sektora, fiskalnu konsolidaciju, očuvanje socijalne sigurnosti i evropski put.
Na posebnoj sjednici trebalo bi da budu razmatrani i Prijedlog zakona o izvršenju budžeta i Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o posebnim načinima izmirenja poreskog duga.
Poslanici bi trebalo da razmatraju Prijedlog odluke o dugoročnom zaduživanju Republike Srpske i Prijedlog odluke o kratkoročnom zaduživanju Srpske.
Vlada Republike Srpske utvrdila je u nedjelju, 21. decembra, na posebnoj sjednici, Prijedlog budžeta u iznosu od 2,033 milijarde KM i Prijedlog ekonomske politike za narednu godinu.
Višković ne očekuje pozitivne komentare
Predsjednik Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da ne očekuje da opozicija daje pozitivne komentare na prijedloge budžeta i ekonomske politike Srpske za narednu godinu, ali da treba postaviti pitanje opravdanosti njihovih kritika.
Višković je novinarima u parlamentu Srpske rekao da opozicija služi da kritikuje Vladu.
"Prvi put ove godine imamo budžet u kojme su prihodi veći od rashoda, imamo suficit, kao i prvi put manje zaduženja, a više vraćanje kredita", naveo je Višković i dodao da niko od socijalnih kategorija nije oštećen.
On je napomenuo i da je stavka za zbrinjavanje radnka, koju sindikat želi veću, ista kao i ove godine i da njime mogu da se namire radnici kojima nedostaje radni staž da bi mogli u penziju.
Predsjednik Kluba poslanika PDP-a Branislav Borenović rekao je da će ova stranka imati amandmane, te da se ne nude nikakve razvojne perspektive u Srpskoj.
On je dodao da ništa nije konkretizovano kada je riječ o zaduživanju, odnosno kako da se ograničiti zaduživanje koje je za gotovo 400 miliona KM veće u odnosu na kraj 2013. godine.