SARAJEVO - Šef Kabineta direktora Međunarodne komisije za traženje nestalih lica /ICMP/ za zapadni Balkan Klaudija Kuljuh tvrdi da su posmrtni ostaci deset Srba, koji su ekshumirani u selu Zalazje kod Srebrenice, pronađeni na smetljištu i da nisu bili zakopani u grobnici.
"Tijela su pronađena na sredini smetljišta i nisu bila zakopana. Vjerovatno su pobijeni, a tijela bačena na lokaciju na kojoj su i pronađena", rekla je Kuljuhova Srni.
Ona tvrdi da "nisu tačne informacije kojima raspolaže Operativni tim Republike Srpske za traženje nestalih lica da su u masovnoj grobnici tijela bila kompletna i da sada nema 50 odsto kostiju".
Prema njenim riječima, patolog iz Tuzle Rifat Kesetović izvršio je analizu skeletnih ostataka i objasnio porodicama žrtava da su posmrtni ostaci sastavljeni od onoga što je pronađeno na smetljištu.
Članovi porodica nastradalih Srba 10. jula su preuzeli nekompletne posmrtne ostatke, jer je njihova sahrana zakazana za 12. jul, na Petrovdan, na dan kada su ih prije 20 godina pobili pripadnici muslimanske vojske u Srebrenici.
Predstavnici porodica nestalih lica iz Republike Srpske i predstavnici Srpske u institucijama BiH sastali su se sa ministrom za ljudska prava i izbjeglice BiH Damirom LJubićem 5. jula u Sarajevu.
Na tom sastanku su iznijeti problemi u vezi sa nelegalnim radom Instituta za traženje nestalih lica BiH, neprovođenjeem Zakona o nestalima i činjenice da BiH još nema centralnu evidenciju nestalih.
Kuljuhova smatra da "treba podržati udruženja porodica nestalih i način da kroz institucije BiH rješavju probleme u traženju nestalih".
"Ljudi 20 godina čekaju na tijela svojih najbliži i treba ih razumijeti, podržati i svi zajedno trbaju pomoći da skrenemo pažnju na problem traženja nestalih. U BiH je do sada pronađeno dvije trećine evidentiranih nestalih lica, ali je pitanje gdje je još jedna trećina?
BiH je dosta uradila, ali mora još, sve dok ne nađe i posljednjeg nestalog. U tome mogu i moraju pomoći pravosudni organi i policijske agencije“, istakla je ona.
Na pitanje Srne šta je sa ekshumacijama na Kazanima, jami u kojoj su bacana tijela ubijenih sarajevskih Srba, Kuljuhova kaže da je na tom loklalitetu pronađen jedan koštani uzorak ženske osobe iz kojeg je dobijen DNK nalaz na jedno ime.
"Ništa više nemamo sa tog lokaliteta. Opravdano se postavljaja pitanje kako je pranađena samo jedna mala koščica, gdje su drugi skeletni ostaci, gdje su ostala tijela? Imate DNK nalaz, a nemate šta sahraniti. To je strašno za porodicu.
Problem je što Institut za nestala lica BiH nema analitiku, ne bavi se dalje tom problematikom, ne ispituje, ne istražuje, ne traži odgovore na niz pitanja. To je problem o kojem se ne priča“, navodi Kuljuhova.
Ona tvrdi da se ne može govoriti o zloupotrebama posmrtnih ostataka, odnosno njihovom premještanju, sakrivanju ili spaljivanju. Iza svakog ukopanog tijela postoji DNK i ne može biti riječi o podmetanju - objašnjava ona.
Govoreći o radu Instituta za nestala lica BiH koji je u tehničkom mandatu, jer su Kolegijumu direktora i članovima Upravnog i Nadzornog odbora istekli mandati, Kuljuhova navodi da je nepobitna činjenica da postoje problemi, ali je za njihovo rješavanje nadležna BiH.