BiH

Potvrđen veto o haškoj arhivi

Potvrđen veto o haškoj arhivi
Potvrđen veto o haškoj arhivi
Vesna POPOVIĆ

BANJALUKA - Poslanici Narodne skupštine RS potvrdili su juče dvotrećinskom većinom veto Nebojše Radmanovića, člana Predsjedništva BiH, na odluku Predsjedništva BiH u vezi sa arhivom Haškog tribunala čime je ova odluka postala nevažeća.

Prihvatanjem Radmanovićevog veta u parlamentu, na snagu neće stupiti odluka Predsjedništva BiH da se haška arhiva premjesti u BiH, koju su preglasavanjem donijeli bošnjački i hrvatski član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić i Željko Komšić.

Za veto na ovu odluku koja je, kako je obrazložio Radmanović, "destruktivna po vitalni interes RS", glasalo je 68 poslanika, a šest je bilo protiv.

Radmanović je u obraćanju poslanicima rekao da su se dva člana Predsjedništva BiH "upustila u proceduru, a da prethodno nisu prikupili informacije šta se nalazi u arhivskoj građi i pobrinuli o zaštiti te građe u BiH".

"Predmet rasprave u organima BiH i u Predsjedništvu trebalo bi da bude pitanje na koji način je određena arhivska građa iz BiH odnesena, jer niko iz organa BiH nije digao ruku niti rekao nešto o tome. Ali su zato dva člana Predsjedništva BiH spremna da posegnu i za tuđim. U arhivskoj građi Haškog tribunala nalaze se i dokumenti iz Hrvatske i Srbije i niko nema pravo da traži da ti dokumenti budu preneseni u neku drugu državu", kazao je Radmanović i upozorio da "uzimanje tuđe građe može biti dugoročan spor, u budućnosti, sa tim susjednim državama.

Poslanici SNSD, SDS, PDP, SP, DNS i SRS RS podržali su Radmanovićev veto, dok su poslanici SDA, SDP BiH i SBiH bili protiv.

Željko Mirjanić, šef Kluba poslanika SNSD-a, rekao je da će ovaj klub podržati Radmanovića da se odupre preglasavanju u ovom slučaju i u svim slučajevima kada ocijeni da je ugrožen vitalni entitetski interes.

Muharem Murselović, šef Kluba poslanika SBiH, smatra da je logično da arhivska građa koja se ponajviše tiče BiH bude upravo u BiH.

Ovo je treći veto koji je srpski član Predsjedništva BiH uložio u sadašnjem sazivu najvišeg organa vlasti u BiH i koji je potvrdio parlament RS.

Poslanici su prihvatili i zaključak Kluba poslanika SDS-a kojim se zadužuje Vlada RS da intenzivno i kontinuirano preduzima konkretne aktivnosti s ciljem da se RS vrati sva dokumentacija koja je predata Haškom tribunalu, a koja je u vezi sa predmetima koji su vođeni protiv građana RS i okončani pred ovim sudom.

Parlament RS štiti Dejton

Nebojša Radmanović, srpski član Predsjedništva BiH, kazao je da Narodna skupština RS ima pravo da raspravlja o odnosima u BiH, ističući da je parlament RS mjesto gdje se govori o primjeni Dejtonskog mirovnog sporazuma.

"Ima jedan broj ljudi u BiH koji bi rado osporili Narodnoj skupštini RS da govori o ovako važnim stvarima, ali parlament RS na to ima pravo po Ustavu BiH odnosno Aneksu 4 Dejtonskog mirovnog sporazuma", podsjetio je Radmanović.

On je rekao da se u parlamentu RS "raspravlja o tome kakvi su odnosi u BiH, odnosno da se ponovo pokazuje da je Narodna skupština RS ono tijelo koje je za zaštitu odnosa u BiH - za razliku od dva člana Predsjedništva BiH koji krše Ustav.

Najčitanije