SARAJEVO - Pravo na penzionisanje pod povoljnijim uslovima steći će dodatnih 558 bivših pripadnika Vojske FBiH i Federalnog ministarstva odbrane za šta će iz budžeta FBiH godišnje biti potrebno 3,8 miliona KM.
Ovo je, kako je rekao ministar za boračka pitanja Zukan Helez, zaključeno na jučerašnjoj vanrednoj sjednici Vlade FBiH.
Dodao je da će uvođenje novih korisnika biti omogućeno zakonom koji objedinjuje tri Vladine uredbe o povoljnijem penzionisanju kojim je ovo pravo do sada steklo oko 22.000 osoba.
Istakao je da je ovih 558 osoba dobilo 10.000 KM otpremnine prilikom otpusta iz službe i samim tim, po Vladinim uredbama, nisu imale pravo na penzionisanje pod povoljnijim uslovima.
Ovaj zakon je nedavno Vlada uputila u parlamentarnu proceduru nakon što je posljednju od tri uredbe Ustavni sud FBiH proglasio neustavnom, te se očekivalo da će njegovo usvajanje predložiti federalnim poslanicima na jučerašnjoj sjednici.
"Zakon je povučen iz procedure i Vlada je na vanrednoj sjednici zaključila da za sedam do deset dana bude dopunjen i da se u pravo uvede 558 osoba, koliko ih ima prema podacima udruženja, koje su dobile 10.000 KM otpremnine", kazao je Helez.
Podjela
Poslanici stranaka parlamentarne većine u FBiH podijeljeni zbog novih korisnika budžeta
Poslanici stranaka parlamentarne većine u FBiH imaju podijeljenja mišljenja o ovome. Jasenko Selimović, šef Kluba poslanika SDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, kaže da ove ljude treba uvesti u pravo jer nema osnova da budu diskriminisani u odnosu na one koji su povoljnije penzionisani, a dobili su 6.000 KM otpremnine. Ismet Osmanović, šef Kluba poslanika SDA, istakao je da je iznenađen saznanjem da će 558 osoba biti uvedeno u pravo.
"Izrazio sam rezervu u vezi sa utroškom sredstava koja se za ovo moraju obezbijediti. Parlamentu treba predstaviti finansijski efekat zakonskog propisa da bi se o njemu izjasnili", dodao je Osmanović.
Poslanici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH juče su na sjednici, kojoj nisu prisustvovali poslanici dva HDZ-a, prihvatili Nacrt zakona o koncesijama nakon rasprave u kojoj su istakli da su predviđene niske kazne za nepotpisivanje koncesionog ugovora i da je dosta odredbi nejasno. Prethodni zakon o koncesijama je istekao, a zbog nesklapanja koncesionih ugovora FBiH je do sada izgubila najmanje milijardu KM. Novim zakonom se legalizuje ovo stanje, a postojeći korisnici prirodnih dobara obavezuju se da sklope ugovore dok će u protivnom ostati bez dozvole za rad. Dnevni red je usvojen tri sata nakon početka sjednice.
Izabrana Mira Grgić
Mira Grgić, poslanik SDP-a, nova je dopredsjedavajuća Predstavničkog doma Parlamenta FBiH iz reda srpskog naroda nakon što je njen prethodnik Svetozar Pudarić imenovan za potpredsjednika FBiH.
Njeno imenovanje prihvatili su juče poslanici Predstavničkog doma koji su se izjasnili i o razrješenju Pudarića sa funkcije dopredsjedavajućeg doma mada je ovo, prema riječima predsjedavajućeg doma Denisa Zvizdića, bilo urađeno na prethodnoj sjednici.