BiH

Praznik rođenja i duhovne obnove

Praznik rođenja i duhovne obnove
Praznik rođenja i duhovne obnove
Selma Velić, Mladena Mlinarević

SARAJEVO, BANJALUKA - Služenjem jutarnjeg uranka i svete liturgije u svim pravoslavnim hramovima i crkvama širom BiH juče je obilježen najradosniji hrišćanski praznik Božić.

Nikolaj, mitropolit dabrobosanski, koji je služio božićnu liturgiju pred stotinak vjernika u sabornoj crkvi u Sarajevu, svim pravoslavcima čestitao je Božić uz tradicionalni pozdrav "Mir Božji, Hristos se rodi - Vaistinu se rodi" i pozvao ih da na Božić očiste misli od svega ovozemaljskog i svoja srca od ružnih želja.

"Okadite svoje domove i susedstvo mirom i dobrom voljom i osetićete ga kad uđe u domove vaše i pozdravi vas mir u kući ovoj. Neka vas ne zbunjuje što svet ide drugim putem, vi idite u životu sa svojim Gospodom", rekao je mitropolit Nikolaj, dodavši da je Hristos veliki vojskovođa duhovne vojske i pruža ruku spasenja onima koji pomoć traže.

"On je kao lekar koji se ne hrve s bolesnicima, nego ih leči od njihovih bolesti i stvara im radost života. Blago onima koji pokažu svoje rane i puste ga da ih on leči. Zbog Hrista je čovečji rod dobio dostojanstvo koje bez njega nije imao. Hristos nama dolazi u posetu, najčistiji i najviđeniji gost koji nas nevidljivo pohodi svake godine o ovome prazniku, ali i svim drugim praznicima", poručio je mitropolit Nikolaj.

U sabornoj crkvi Svete trojice u Banjaluci svetu arhijerejsku liturgiju uz sasluženje više sveštenika i đakona predvodio je Njegovo preosveštenstvo vladika banjalučki Jefrem, koji je uputio posebne molitve za patrijarha Pavla, koji je Božić ove godine dočekao u bolesničkoj postelji, kao i Srbima na Kosovu i Metohiji.

"Hristos se rodi da svijet preporodi, rodi se radi našega spasenja, rodi se skromno u vitlejemskoj pećini, dođe kao čovjek da bi nas uzdigao do Boga, da bi nam vratio izgubljeno sinovstvo. Neka nam rođenje Hristovo bude svima na spasenje i neka dolazak Hristov bude naša radost, nada i optimizam u svim životnim prilikama i neprilikama", rekao je vladika Jefrem.

Njegovo preosveštenstvo episkop zvorničko-tuzlanski Vasilije uz sasluženje sveštenstva Eparhije zvorničko-tuzlanske i hora "Srbadija" u sabornoj crkvi Rođenja presvete Bogorodice u Bijeljini služio je božićno bogosluženje.

"Neka bude na ovaj veliki praznik, praznik Hristovog rođenja, početak našeg duhovnog otrežnjenja, neka idemo za Hristovom svjetlošću, da on uistinu svima nama bude ono što jeste - svjetlost svijeta, koja nam obasjava staze života, te da shvatimo da bez istinske ljubavi nema života pravog na ovom svijetu. Bogat čovjek ne može biti srećan ako nema ljubavi i milosrđa, a siromašan čovjek nema šta izgubiti, jer on živi i preživljava u svom načinu života", rekao je vladika Vasilije.

On je u obraćanju brojnim vjernicima podsjetio na Hristove riječi: "Ne sabirajte sebi blaga tamo gdje moljci i rđa ga upropaštavaju, nego sakupljajte sebi blaga onoga koje ne upropaštava ni rđa ni moljci - dobra djela sabirajmo sebi."

Svečano je bilo i u Mostaru, gdje su pravoslavni vjernici Božić dočekali u manastiru Žitomislić i u crkvi u mostarskom naselju Bijelo polje.

Arhimandrit Danilo Pavlović, iguman manastira Žitomislić, rekao je da crkvu i sveštenstvo posebno raduje to što svake godine bogosluženjima na području Mostara prisustvuje sve više vjernika, među kojima i sve više mladih i djece.

"Proslava Božića na području Mostara ne zaostaje ni u čemu u odnosu na druga mjesta gdje živi većinski srpsko stanovništvo. Ljudi su vrlo aktivni i radosno učestvuju u bogosluženjima i proslavi najradosnijeg hrišćanskog praznika'', rekao je iguman Danilo.

Interesantno je da su u Mostaru, osim velikog broja vjernika, liturgijama prisustvovali i katolički sveštenici, koji su pravoslavnom sveštenstvu i vjernicima čestitali Božić.

U svim hramovima i crkvama pročitana je i božićna poslanica Njegove svetosti patrijarha srpskog Pavla i svih arhijereja Srpske pravoslavne crkve, a potom je obavljeno pričešće vjernika.

Pravoslavni vjernici danas će obilježiti drugi dan Božića, koji je posvećen Saboru presvete Bogorodice.

Ovaj praznik dobio je ime po tome što se na njega sabiraju svi vjerni da proslave Bogorodicu i odaju joj zahvalnost što je rodila Mesiju - spasitelja ljudskog roda.

Zlatni orden Srpskom pjevačkom društvu "Sloga"

Mitropolit dabrobosanski Nikolaj juče je Srpskom pjevačkom društvu "Sloga" iz Sarajeva, povodom 120 godina postojanja, uručio zlatni orden svetog Petra Mitropolitskog.

"Ove godine navršava se 120 godina postojanja SPD 'Sloga'. U Sarajevu i van njega učestvovali su ne samo s crkvenim pesmama, nego i s drugim kompozicijama. Poneli su mnogobrojna odlikovanja. Pesmama proslavljaju Boga i na Dan Hristovog rođenja uručili smo im naše najveće odlikovanje", kazao je mitropolit Nikolaj.

Najčitanije