SARAJEVO Plan za reformu policije koji je predložio visoki predstavnik Miroslav Lajčak valjana je osnova da BiH prekorači prag i potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju EU.
Ovo su juče poručili predstavnici nevladinih organizacija koji su održali sastanak s Lajčakom. Povod za sastanak je okrugli sto `Integracija ili izolacija` i zaključci s ovog stola, koji su povodom rasprava o reformi policije u BiH organizovali Vijeće kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI), Hrvatsko narodno vijeće (HNV) i Srpsko građansko vijeće (SGV).
`Većina građana ima interes da BiH ide u pravcu integracija. Ako neko treba da bude kažnjen, onda to nisu građani, nego oni koji su dobili mandat da vrše vlast i to treba da rade odgovrno`, rekao je Mirko Pejanović, predsjednik SGV-a.
Lajčak je pojasnio da su političari u BiH dobili još jedan `ekstra` krug za razgovore o policiji.
`Ako ne skupe pamet i ne dogovore principe reforme prihvatljive za Evropsku uniju, to će značiti da su odlučili da građani BiH nisu zaslužili da uđu u EU`, kazao je Lajčak i izrazio zadovoljstvo brzim i efikasnim odgovorom nevladinih organizacija koje su organizovale okrugli sto.
`Bilo bi super da su i političari organizovali neki okrugli sto i donijeli zaključke da prihvataju integracije BiH`, zaključio je visoki predstavnik.
Lajčak: Prevazići sujete
Visoki predstavnik očekuje da u Briselu 15. oktobra budu donijeti zaključci vezani za BiH.
`U Briselu ću iznijeti politički stav koji će odražavati situaciju u BiH. Život će ići dalje i poslije 15. oktobra, ali u narednim danima treba da prevaziđu sujete i nepovjerenje prema međunarodnoj zajednici`, poručio je Lajčak.