BiH

Prijavili lažno 29.000 hektara

Prijavili lažno 29.000 hektara
Prijavili lažno 29.000 hektara
Mladena Mlinarević

BANJALUKA - Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS dobilo je duplo više zahtjeva za isplatu podsticaja za jesenju sjetvu strnih žita nego što je zaista zasijano sjetvenih površina.

Ovo je juče potvrdio Bojan Kecman, portparol ovog ministarstva, koji je dodao da su ratari zatražili da im se isplate podsticaji za 54.000 hektara 'zasijanih' strnim žitima, a u stvari je zasijano oko 25.000.

"S obzirom na to da je podsticaj po hektru strnim žitima zasijane površine 250 KM, očito je da su neki ratari pomislili kako lažnom prijavom mogu doći do novca", kazao je Kecman.

On je dodao da Ministarstvo već ima nekoliko anonimnih prijava o lažnim zahtjevima za podsticaje, ali i da su pojedini načelnici opština prijavili nesavjesne stanovnike svojih opština.

"Uskoro će se na našoj veb stranici naći spisak svih onih koji su tražili podsticaje sa podacima o površinama koje su prijavili, pa će svi moći da ih kontrolišu", kazao je Kecman.

Prema njegovim riječima, kontrole su već pojačane, a pored komisije koju je formiralo Ministarstvo u njima učestvuju i predstavnici Udruženja poljoprivrednih proizvođača-stočara RS, Poljoprivredna inspekcija, te lokalne savjetodavne službe.

Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača-stočara RS kazao je da je razočaran što ratari pokušavaju na ovaj način da zarade. 

"To je više nego strašno. Tražimo od države da nam pomogne, a s druge strane mi smo nepošteni pred njom", kazao je Usorac.

On je dodao da će se lično pobrinuti da se otkriju svi oni koji su prijavili da su zasijali više nego što jesu.

"Ne shvatam kako neko može rizikovati svoju čast, a i da mu tri godine bude oduzeto pravo na podsticaje", rekao je Usorac.

Dragan Mandić, direktor Zavoda za strna žita pri Poljoprivrednom institutu RS, kazao je da podaci sa terena kažu da je u jesenjoj sjetvi zasijano između 20.000 i 25.000 hektara sjetvenih površina, te da se trenutno stanje ozimih usjeva u RS može okarakterisati kao zadovoljavajuće.

"Snijeg koji je pao dobar je izolator", rekao je Mandić.

Najčitanije