BiH

Prvi plodovi u pet godina

V. DUKA

TREBINJE - Ranko Marić je prije pet godina zasadio prvu bananu u Trebinju. Marić, koji je rođen u Hodbini kod Stoca, od posljednjeg rata živi u Trebinju, gdje je u naselju Rupe kupio zemljište i napravio kuću. Upravo pored svoje nove kuće zasadio je prvu bananu.

`U literaturi sam pročitao da ova vrsta banane dolazi na rod poslije pet godina i evo ispostavilo se da je tačno, nakon pet godina zaista je počela da rađa`, priča Marić dok u svojoj bašti pokazuje nevelike još zelene plodove. Neobični, veliki cvijet na ovom stablu, prepun pčela, ukazuje na to da će dati sladak plod. Ovaj vrijedni trebinjski domaćin u svojoj bašti ima različitih vrsta južnog voća uobičajenog za ove krajeve poput mandarine, limuna, japanskih jabuka, ali je u razgovoru sa prijateljem zaključio da bi mogao pokušati i sa bananom. Nakon toga nabavio je jednu malu sadnicu iz Crne Gore, plativši je tada 50 KM, te ju je zasadio u svoj neobični voćnjak, da bi danas ona izrasla u zdravo, veliko stablo s velikim listovima koji prave ugodan hlad. `Nikakav specijalni uzgoj banani ne treba, stavio sam joj mrežu, pa onda najlon koji čuva njeno stablo da se ne bi smrzlo, a kada udare novi mladi listovi biće još atraktivnijeg izgleda`, ističe naš prvi uzgajivač banane u ovom gradu.

Najčitanije