BANJALUKA - Rajko Kuzmanović, predsjednik Republike Srpske, poručio je juče da je RS trajan, stabilan i konstitutivni entitet BiH, utemeljen Dejtonskim mirovnim sporazumom.
On je na svečanom prijemu organizovanom povodom proslave Dana i krsne slave Republike Srpske kazao da očekuje da sva otvorena, a posebno strateška politička pitanja budu riješena u institucijama sistema u duhu prava, pravde, dogovora i konsenzusa predstavnika tri konstitutivna naroda.
Predsjednik RS je istakao da Srpska 16. godišnjicu postojanja dočekuje s nadom i uvjerenjem da će veliki pomaci koji su napravljeni u protekloj godini u gotovo svim oblastima u narednom periodu dati još vidljivije i konkretnije rezultate koji će poboljšati, prije svega socijalno stanje u RS i omogućiti bolji i dostojanstveniji život svih građana.
"Želimo jasno da poručimo da će u svim procesima RS biti kohezioni i konstruktivni, a nikada remetilački faktor. Poslije parafiranja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU očekujemo i njegovo skoro potpisivanje, čime će biti potvrđen evropski put BiH i RS i otvorene nove mogućnosti korišćenja sredstava iz pretpristupnih fondova, te ostvarivanje slobode kretanja ljudi, usluga, robe i kapitala", rekao je Kuzmanović.
Poručio je da će RS s predstavnicima međunarodne zajednice i svim susjedima i dalje razvijati saradnju na prijateljskim i partnerskim osnovama, uz međusobno uvažavanje i poštovanje interesa RS i njenih građana.
"RS je trajan element i samo mi sami možemo da je unaprijedimo ili unazadimo. Narod je stvorio RS, a međunarodna zajednica je ugovorom potvrdila, i to ne može nikome da smeta", kazao je Kuzmanović.
Milorad Dodik, premijer RS, čestitao je građanima Dan RS i poželio "više vjere u sistem, u RS i same sebe, te da pronađu način da probleme svi zajedno rješavamo na što bolji način".
Prijemu kod predsjednika RS prisustvovalo je više stotina zvanica, među kojima najviši predstavnici vlasti RS i BiH, i delegacija Srbije predvođena predsjednikom Borisom Tadićem i predsjednikom Narodne skupštine Oliverom Dulićem.
U sabornom hramu Svete trojice u Banjaluci juče ujutro je služena sveta arhijerejska liturgija i obavljen slavski obred povodom Svetog arhiđakona Stefana, krsne slave RS. Svetu arhijerejsku liturgiju služio je Njegovo preosveštenstvo vladika banjalučki Jefrem, uz sasluženje više sveštenika i đakona Banjalučke eparhije, a osveštani su i slavski kolač i žito.
Svetoj liturgiji i obredu prisustvovali su i predsjednik RS Rajko Kuzmanović, te ambasador Ruske Federacije u BiH Konstantin Šuvalov.
Povodom Dana Republike i krsne slave RS, Svetog arhiđakona Stefana, juče su na spomenik palim borcima Vojske RS na groblju "Sveti Pantelija" i na spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora u Drugom svjetskom ratu položeni vijenci i cvijeće.
Vijence su položili Rajko Kuzmanović, predsjednik RS, Nebojša Radmanović, član Predsjedništva BiH iz RS, i drugi predstavnici RS u zajedničkim organima BiH, delegacija NS RS na čelu s predsjednikom Igorom Radojičićem, delegacija Vlade RS i druge brojne delegacije.
Vijenci su položeni i na Spomen-kosturnici na Novom gradskom groblju u Banjaluci, a delegaciju je predvodio Milorad Dodik, premijer RS.
Tadić poželio stabilnost u razvoju RS
Boris Tadić, predsjednik Srbije, čestitao je građanima RS Dan Republike i poželio im apsolutnu stabilnost i perspektivu u razvoju Srpske.
"Srbija, kao garant Dejtonskog sporazuma, je garant stabilnosti i sigurne perspektive RS i BiH, i kao predsednik Srbije doprinosiću da to tako i ostane", rekao je Tadić.
Istakao je da samo snažna ekonomija učvršćuje i u političkom smislu čini stabilnim sve države na ovim prostorima.
"Premijer Dodik i ja smo dugogodišnji prijatelji i dobro se sećamo vremena kada smo mogli samo da maštamo o tome da imamo investicije iz Srbije iz ključnih privrednih grana, kao što su telekomunikacije, integracije elektroprivreda i slično", rekao je predsjednik Srbije.