BiH

Radna grupa zapela na načinu odlučivanja

Radna grupa zapela na načinu odlučivanja
Foto: N.N. | Interresorna grupa za izmjene Izbornog zakona nije usvojila Poslovnik

SARAJEVO - Interresorna radna grupa za izmjene Izbornog zakona BiH danas nije usvojila Poslovnik jer se nisu dogovorili oko člana 21 koji odlučuje na koji način će se donositi odluke.

Bilo je niz prijedloga, a jedan od njih je da u slučaju da nema konsensuza odluka se donosi sa dvije trećine glasova od ukupno po dva člana iz svakog naroda, i dodaje se i po jedan glas iz svakog kluba naroda, a u slučaju spriječenosti da klub imenuje zamjenskog člana dok traje privremena spriječenost.

Jedan od prijedloga Borjane Krišto je bio i da radna grupa odlučuje o tome hoće li otvoriti sjednicu za janvost ili ne, što nakon duže rasprave nije prihvaćeno.

Saša Magazinović (SDP), rekao je da  ne može podržati odluku da se sjednice zatvore za javnost.

Krišto je pitala da li su sjednice Vijeća minsitara zatvorene za javnost.

"Radimo na način da radimo i dajemo izjave. Sjednice su otvorene za javnost ako se drugačije ne odluči. Mi smo ti koji odlučuju da li u određenom momentu neko treba biti  tu. Ako je intencija da neko sjedi i da već javnost sve unaprijed zna kad raspravljamo, onda recite da ne gubimo vrijeme", kazala je Krišto.

Dodala je da neki zloupotrebljavaju medije, i da se nekad pita da li je uopšte bila na toj sjednici.

Alma Čolo, predsjedavajuća radne grupe rekla je da misli da nema šta da kriju i da neće podržati odredbu da se janvost izuzme i da ne misli da su mediji štetni.

Dogovoreno je da se sjednica ove radne grupe održava svake srijede i da se u tom terminu ne zakazuju druge obaveze, kao i da  se imenuju  zamjenici svih članova ove radne grupe iz oba doma i Vijeća minsitara.

Najčitanije