BiH

Radnice zimi šiju umotane u ćebad

Radnice zimi šiju umotane u ćebad
Radnice zimi šiju umotane u ćebad
Dinka Kovačević

PRIJEDOR - Radnici prijedorske konfekcije "Borac" juče su obustavili proizvodnju nezadovoljni niskim platama, ali i zbog nehumanih uslova rada u pogonu.

Radnici kažu da su krojačke mašine zaustavili spontano pošto su im situacija u kolektivu i odnos poslodavca prema njima postali neizdrživi.

Jedna od radnica Marina Pavković, koja je na poslovima krojačice angažovana punih 25 godina, kaže da je nezadovoljstvo "Borčevih" radnika kulminiralo nakon što im je prekjuče isplaćena plata u iznosu od 180 do 260 KM.

"To nije dovoljno da našoj djeci obezbijedimo iole pristojne uslove za život, da platimo režije. U pogonu radimo od jutra do mraka, a pored teških uslova rada poslodavac nam ne uplaćuje ni doprinose. Tako nemamo prava ni na zdravstvenu zaštitu, a kamoli na odlazak u zasluženu mirovinu", rekla je Marina Pavković.

Radnice u "Borcu", u kojem je juče bio zabranjen pristup novinarima, kažu da su nezadovoljne i nehumanim uslovima rada u pogonu.

"Zimi se radeći za krojačkom mašinom zamotavamo u deke, a ljeti nas ubi vrućina i padamo u nesvjest", kazala je jedna od radnica koja je, zbog bojazni da će ukoliko joj se ime pojavi u novinama ostati bez posla, željela da ostane anonimna.

Nezadovoljni radnici, s kojima smo kontaktirali i putem mobilnih telefona, tvrde da neki od njih samoinicijativno produžavaju smjene samo kako bi ispoštovali uslove koje im je nametnuo poslodavac koji radi za italijanske kupce. Od prevelikog truda, kažu, nemaju mnogo vajde jer su im plate niske, a radnička prava uskraćena.

Milan Stojković, direktor "Borca", nije bio raspoložen da komentariše obustavu rada u svom pogonu, mada se nezvanično saznaje da je održao višečasovni sastanak s radnicima.

Stojković je vlasnik preduzeća "Maksim" iz Čelinca, a od prije nepune tri godine i prijedorske konfekcije "Borac", u kojoj je danas zaposleno oko 230 radnika.

Najčitanije