BiH

Radnici prijavljuju 1,7 miliona KM potraživanja

M. RENER

SARAJEVO Sjednica Skupštine povjerilaca Tvornice čokolade i kandita "Sarabon" Sarajevo, na kojoj bi trebalo da bude odlučeno da li će preduzeće biti reorganizovano ili likvidirano, biće održana sedmog februara. Ovo je potvrdio Nasko Raonić, član Koordinacionog odbora Sindikata "Sarabona", u kojoj je otvoren stečaj na osnovu rješenja Općinskog suda u Sarajevu.

Dodao je da je u toku prijavljivanje potraživanja od `Sarabona`, te da će radnici ove fabrike prijaviti 1,7 miliona KM, koje im firma duguje za neisplaćene i manje isplaćene plate do 2004. godine.

`Imamo pravosnažnu sudsku presudu na ovaj iznos. Imamo i drugu tužbu na mnogo veći iznos, od oko sedam miliona KM. To je za neisplaćene plate od 2004. godine, ali ta potraživanja nećemo prijaviti, jer tužba nije riješena. Dugove za doprinose treba prijaviti Zavod penziono-invalidskog osiguranja FBiH`, kazao je Raonić.

Podsjetio je da radnici od Vlade Kantona Sarajevo zahtijevaju garanciju da će u preduzeću biti izvršena reorganizacija, što će značiti da će firma nastaviti proizvoditi. Naglasio je da rok koji je dat kantonalnoj vladi ističe u ponedjeljak, 25. decembra.

`Radnici će nakon isteka roka odlučiti hoće li odlediti štrajk glađu`, dodao je Raonić.

Fabrika `Sarabon` ne radi od početka godine, nema upravu, radnici su u štrajku godinu dana, a posljednju platu su dobili prije 16 mjeseci. Ugovor s kupcem Vahidinom Čomorom raskinut je u maju ove godine, jer nije izvršio obavezu ulaganja. Procjenjuje se da dugovi preduzeća iznose oko 15 miliona KM. Privremeni stečajni upravnik `Sarabona` je u svom izvještaju o stanju u ovom preduzeću naveo da je vrijednost imovine oko tri miliona KM, dok radnici tvrde da odranije posjeduju nalaz sudskog vještaka, koji je imovinu `Sarabona` procijenio na više od 17 miliona KM.

Najčitanije