BiH

Radovi gotovi za dvije godine

Radovi gotovi za dvije godine
Radovi gotovi za dvije godine
Dragan Risojević

BANJALUKA - Pripremni radovi na drugoj, najvećoj dionici autoputa Banjaluka - Gradiška/Bosanska Gradiška juče su otvoreni na dijelu trase u selu Čatrnja, kod Gradiške, uz obećanje nadležnih da će kompletan put biti završen za dvije godine.

Radovi na dionici dugoj 26,5 kilometara, na potezu od aerodroma u Mahovljanima do Gradiške, povjereni su italijanskoj kompaniji "Vidoni", hrvatskom "Konstruktoru" i domaćem "Integral-inženjeringu".

Dionica, vrijedna 80 miliona evra, do 2010. godine bi trebalo da se spoji sa mostom preko Save i novih devet kilometara autoputa na hrvatskoj strani, kako bi se u Okučanima nadovezao na krak autoputa Beograd - Zagreb.

Milorad Dodik, premijer RS, koji je ozvaničio početak radova, obznanio je da je s hrvatskim vlastima dogovorena lokacija novog mosta i način finansiranja njegove izgradnje.

Prema njegovim riječima, radove će popola finansirati RS i Hrvatska, s tim da će posao izvesti hrvatski građevinci.

"Uvjeren sam da će ova, najveća dionica biti završena u roku, pošto su otklonjeni problemi s neriješenim imovinsko-pravnim pitanjima, kakve smo imali na prvom dijelu puta", rekao je Dodik

Prema riječima Nedeljka Čubrilovića, ministra saobraćaja i veza RS, posao na novoj dionici naći će oko 600 radnika, dok se očekuje da će u naredne dvije godine na izgradnji mreže autoputeva biti angažovano od osam do deset hiljada radnika.

On je najavio da će prva dionica autoputa, na potezu od Klašnica do aerodroma u Mahovljanima, u dužini od 5,7 kilometara, biti puštena u saobraćaj za tri mjeseca, pošto je rješavanjem i posljednjeg imovinskog pitanja otvoren prostor za završetak radova.

Autoput Banjaluka - Gradiška/Bosanska Gradiška dio je široke mreže autoputeva i brzih puteva, koje bi naredenih godina trebalo da grade austrijske kompanije "Strabag" i "Alpine". Svi planirani pravci, u dužini od oko 430 kilometara, trebalo bi da budu završeni do 2014. godine.

Najčitanije